“Fuat Güner”, yeniden!

MFÖ’nün 3 silahşörlerinden Fuat Güner, 1999 tarihli “Aziz Fuat Güner” adlı solo albümünü -albüm ismindeki Aziz’i kaldırarak- yeniden yayınladı. Naim Dilmener‘in “En İyi 100 Albüm” listesinde yer verdiği albüm, doğrusu benim de çok sevdiğim albümlerden biri olmuştur. Çıkış şarkısı “Yağmur Ol da Gel”den, Nilüfer‘le olan “Sen” düeti, dört dörtlük çalışmalardır, vesselam.

EMI tarafından ilk defa Nisan 1999da yayımlanan, müzikalitesini bugün de koruyan albümde Erdal Yeşilçay, Fikret Kızılok, Atilla Özdemiroğlu gibi önemli isimlerin beste, söz ve aranjeleri, Nilüfer ile bir düet ve tabii ki Fuat Güner’in ince işlenmiş, değerli besteleri yer alıyor.

Söz ve bestesini üstlendiği Sen, Olmaz, Yağmur Ol Da Gel, Sana Kilitlendim parçalarını dinlerken, Fuat Günerin pop/rock müziğindeki ayakları yere basan, dirayetli ve üretken konumunun ve engin birikimlerinin yansımalarını da hissedeceksiniz.

Albümün 1999 tarihli ilk çıkışının yeterli ilgiyi görmemesini “Aylarca didinip çalıştıktan sonra kendi adıma bir albüm yaptım. Bir reklamcı arkadaşım, üç adlı ismin ilginç olacağını söyleyince onun aklına uyup kapağa Aziz Fuat Güner yazdırdım. Üstünde uzaktan çekilmiş siluet gibi bir fotoğrafım var o kadar. Müzikseverler bunun bana ait olduğunu anlayamadı. Herkes Aziz adlı yeni bir şarkıcı çıkmış piyasaya sandı. Bu yüzden ulaşması gereken yerlere gitmedi, karambole gitti.” olarak yorumlayan Fuat Güner’e katılamıyoruz, maalesef. Albüm gereken yerlere gitmiş, değerini bilen bilmişti doğrusu. Böylesine şahane besteleri ve sözleri anlamamışsa birileri, bu onların eksikliğidir be Fuat abi!

1965 yılında Kaygısızlar grubunun oluşumunda Mazhar Alanson‘la beraber yer alan sanatçının, MFÖ haricinde, solo albümü dışında da çalışmaları var. 1990 tarihli Ajda Pekkan albümü Ajda 90’a “Bana Dönme Bir Daha” bestesini verdi. Sezen Aksu‘nun 1991 tarihli Gülümse albümünde “Seni Kimler Aldı” şarkısını düzenledi ve şarkıda gitar çaldı. Mazhar Alanson’un solo albümüne de vokal desteğinde bulundu. Sertab Erener‘in “Yolun Başı” ve “Mi Acaba?” şarkılarını besteledi. Deniz Arcak’ın 2003 tarihli “Kıpır Kıpır” albümünü düzenledi ve “Kıpır Kıpır”, “Düna Aynı Dünya”, “Rüzgarın Lafı Yok”, “Ah Şu Cevapsız Sorular” şarkılarının yazımınd yer aldı, geri vokal ve gitar katkısında bulundu. Cengiz Teoman‘ın “Şehr-i İstanbul” albümünde iki şarkıda gitar çaldı. Kenan Vural ve Ari Barokas‘ın kurduğu “Serüven” grubunun tek albümünün süpervizörlüğünü yaptı. Ayşen‘in “Bitmiş Artık” şarkısını besteledi. Güner’in son dönemde Burcu Güneş ile de çalışmaları var.

“Fuat Güner” albümünün track listesi:

01 Yağmur Ol Da Gel
02 Senin Adın Yok Olsun
03 Olmaz
04 Sen
05 Gülün En Dikenlisi
06 Yaşım 17
07 Gel
08 Kendime Bir Mektup Yazdım
09 Çocuksu Bayramlardayım
10 Sana Kilitlendim

***Spesiyal:

Grup üyeleri arasında solo albüme sahip olmayan tek sanatçı, Özkan Uğur oldu. Yine de, Karışık Pizza filminin müziği “Maksat Muhabbet Olsun” ve G.O.R.A. filmi için yazdığı Olduramadım, birer Özkan Uğur şarkısıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s