Assolistler evinizde!

Behiye Aksoy‘un eşsiz yorumu “Bir İhtimal Daha Var” ile açılıp Gönül Yazar’dan “Tadı Yok Sensiz Geçen” ile devam eden ve beni çok uzaklara götüren albümü dinliyorum kaç gündür. Bu 2 isim dışında Seçil Heper, Emel Sayın ve Gönül Akkor gibi Türk Sanat Müziğinin divalarını bir araya getiren ve Ossi Müzik etiketi ile müzik marketlerde yerini alan albüm “Assolistler-2” adını taşıyor. Efsane gazino afişlerinden derlenen kapak tasarımı ile meraklısı için özenle hazırlandığı neresinden baksanız belli olan albümün içeriği de en az kartoneti kadar dopdolu.

Popüler müzik tarihimizde ve eğlence kültürümüzde önemli bir yer tutan gazinolar ve her biri son derece usta birer yorumcu ve bir o kadar da alımlı alaturka şarkıcılarını ‘Assolist’ kimliğiyle karşımıza çıkaran gazino kültürünün baş kahramanları idi onlar. “İşlemeli, payetli, otrişli kostümleri, takma kirpikleri, kabarık saçları, ağır makyajları… Sadece güzellikleri ile değil, sahne üzerindeki duruşları, yürüyüşleri ve tavırlarıyla da yıllar boyu hepimizi kendilerine hayran bıraktılar. Hepsi usta birer alaturka yorumcusuydu. Onlar şarkı söylerken nefesler tutulur, salonda çıt çıkmaz, garsonlar servis yapmaz, konuklar yemek yemezdi. Gazino neonlarının en tepesine hep onların adı yazılırdı. O zamanlar “Şu gazinoya ya da bu müzikhole” değil, “Emel’e, Seçil’e, Behiye’ye, Gönül’e gidelim,” denirdi.
Onlar, assolistlerdi…”

Kısa bir dönem sanat müziğine de göz kırpan Nükhet Duru‘nun da “Bana Herşey Seni Hatırlatıyor” şarkısı ile yer aldığı albümde, “Dert Şarkısı”, “Bir İhtimal Daha Var”, “Saymadım Kaç Yıl Oldu”, “Benzemez Kimse Sana” ve “Dargın Ayrılmayalım” gibi dinlemeye doyamayacağımız 17 şarkı bu albümde. Üstelik şarkıların tamamı ilk kaydedildikleri haliyle, yani orijinal versiyonlarıyla yıllar sonra ilk kez CD formatında yayınlanıyor. Albümde yer alan Emel Sayın-Hangi Rüzgar Attı Seni, Nükhet Duru-Bana Herşey Seni Hatırlatıyor ve Seçil Heper-Sorma yorumları ise ilk defa yayınlanıyor.

Daha önce “Assolistler-1” adlı albüm ile Türk müzik tarihinin altın kayıtlarını piyasaya çıkaran Hakan Eren ve Ossi Müzik, yine kendine yakışanı yapmış ve bu albüm ile de sanat severleri onikiden vurmayı başarmış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s