Özel Dosya: Tarihteki “Evet, Hayır” şarkıları

Siyaset sahnesinin 12 Eylül’deki tarihi referanduma kilitlendiği, milletçe de kafaların biraz “karışık” olduğu şu günlerde herkes birbirine Evet mi, Hayır mı sorusunu soruyor. Galiba kafadan bir yanıt vermek yerine, anayasadaki değişecek maddeleri tek tek incelemek, ne anlama geldiklerine bakmak ve ondan sonra karar vermek en doğrusu olsa gerek. Bu tartışma süredursun, DikkatMüzik! olarak yakın müzik tarihimizde içinde Evet-Hayır geçen şarkıları şöyle bir anımsayalım istedik. Bakalım müzik dünyamızda hangi tarihte hangi sanatçılarımız Evet, hangileri Hayır demiş? (Şarkıları dinlemek için şarkı isimlerine tıklayabilirsiniz)

Kamuran Akkor – Evet mi, Hayır mı? :

Akla ilk ve en önce Kamuran Akkor geliyor, elbette. Yıl 1974. İstanbul Plak etiketli, A yüzünde Ne Gelen Var Ne Giden şarkısının yeraldığı plağın B yüzü. Sözleri Ülkü Aker’e, müziği Danny Daniel‘e ait olan “Evet mi, Hayır mı?“da Kamuran Akkor‘un eşsiz yorumu, kalburüstü tüm şarkılarındakiler gibi bu “hafif” şarkıda da kendini gösteriyor. Dizelerde geçen “evet mi hayır mı / söyle bana nedir senin cevabın / beklemek istemem / ne olacak bilinmez ki yarın” tam da hepimizin birbirine sorduğu bugünleri özetlemiyor mu? (Perihan Savaş’ın başrolde olduğu, şarkıyla aynı adı taşıyan ve şarkının da içinde geçtiği bir Türk filmi bile var diye hatırlıyorum. -Bir kısa not daha; şarkıyı yıllar sonra Gülhan (Dokun Bana) da yeniden söylemişti.)

Cici Kızlar – I-ıh :

Akkor soruyu sormuş sormasına ama, sorunun cevabı şarkıda yok. Söz ve müzik Tugrul Dağcı imzalı 1975 tarihli “I-ıh” şarkılarında Cici Kızlar‘ın şu dizeleri bazılarımızın gönlünden geçmiyor değil hani: “hayır dersem belki demek / belki dersem evet anla”. (Şarkının devamında “çok söz söyler kadınlar / evet demezler asla”nın da geldiğini eklemeden geçmeyelim ki dize yarım kalmasın, söz yazarına haksızlık olmasın:)

Işıl Yücesoy – Bir evet yeter :

Her ne kadar herkesin 80’lerden Zeki Müren yorumu ile hatırladığı bir şarkı olsa da, ilk seslendiren 70’lerin sonunda Işıl Yücesoy olmuştu. Sözleri Ahmet Selçuk İlkan‘a, müziği ise Selami Şahin‘e ait olan parçayı Ayşe Mine de söylemişti: “oysa çok değildi isteğim senden / bir ümit, bir ışık, bir evet yeter”.

Selami Şahin – Hadi, Evet de Bana :

Aynı Selami Şahin‘in “Kim olursan ol / mazini sormam sana / bir tek sözüm yeter / yeter inanacağım / hadi evet, evet de bana” sözlüHadi, Evet de Bana”sı ise nispeten daha yeni tarihli bir şarkı (1999 tarihli albümün adı, başlı başına bir yazı konusu olabilecek kadar korkunç gerçekten: “2000’e Merhaba” ) -Aynı isimde bir şarkı da bu yıl Murat Kurşun (Ceylan’ın eski eşi olarak tanınıyor) tarafından yorumlanmış ama tamamen farklı bir şarkı.

Barış Manço – Hayır, hayır :

Bu Manço klasiğini nasıl unutabiliriz? Her ne kadar siyasi partilerden biri bu şarkıyı referandum için kampanyasında kullanmakta olsa da, hiçbirşey şarkının orijinalinin güzelliğine gölge vuramaz, vurmamalı. (Bilenler bilir -ve yaşı yetenler de özlemle hatırlar eminim- şarkının Ayşegül Aldinç yorumu da mevcut. Nakaratında “Hayır, hayır, boşuna yalvarma, inanmıyorum sana, hayır, hayır, yüzbinkere hayır, acı çektirme bana…” diye devam eden sözleri ile bir dönem dillerimizdeydi.

Vega – Evet ne var :

Adını, mavi ışık saçan Vega yıldızından alan ve Türk rock tarihinin görüp göreceği en şahane gruplarından saydığım Vega‘nın 2002 tarihli “Tatlı Sert” albümlerinde yer alan unutulmaz bir şarkı. Sözlere buyurmaz mısınız, yorumsuz aynen aktaralım: “evet, ne var? maskelerin arkasında yakalandım / evet, ne var? hem oyundum hem oyunu bozandım.”

Sezen Aksu – Hayır :

1988 tarihli Söz-Müzik Sezen Aksu şarkısı da bir klasiktir Türk popu için. “hayır, hayır yalan, sen de beni sevdin inkar etme / hayır olmaz, bu yalnızca bir anlık öfke” diyen Aksu, şarkı boyunca itirazını sürdürüyor sevdiceğinin “hiçbir zaman sevmedim seni” demesine.

Bulutsuzluk Özlemi – Evet Evet:

Bulutsuzluk Özlemi‘nin 1990 yılında yayınladığı ikinci stüdyo albümü “Uçtu Uçtu”da yeralan bir şarkı: “dedi herseyinde bir bedeli vardir olsun yasarim / dedim sus sus soyleme / dedi hersey ama hersey su anda yarin yokki / dedim evet evet evet evet evet”

Nilüfer – Hayır hayır hayır :

Göreceksin Kendini ile açılan Nilüfer’1974 adlı ilk albümünde gencecik yorumlu Nilüfer, “Hayır Hayır Hayır”ı söylüyor: “Ne sen ne o ne bu ne şu / kimse onun yerini alamaz / yok olamaz, hayır hayır hayır olamaz hiç kimse..”

Yeni Türkü – Evet de Bana:

Yıl bu kez 1994. Kostas Skarvelis‘in müziğine Cengiz Onural ve Refik Durmaş‘ın yazdığı sözlerle Külhani Şarkılar albümünde yeralan güzel bir rembetiko. Yazılmış tüm diğer rembetikolar gibi, özlem, aşk ve geçmiş dolu. Öyle güzel ki. “hayatın çekilir olur / ah bir evet desen bana / gülle süslenir günlerin / cevap verirsen aşkıma”

Ebru Gündeş – Evet :

Ebru Gündeş‘in 2008 tarihli “Evet” albümü ile aynı adı taşıyan şarkı söz ve müzik Altay Biber imzalı: “Evet söylüyorum evet istiyorum / Evet seviyorum aşığım sana..”

Hakan Peker – Hayır Olmaz:

Hakan Peker’li yıllarımızdan, Türk pop tarihinin “akıllara zarar” kısmında başı çekenlerden “Hey Corç Versene Borç”un da içinde yeraldığı albumdeki şarkısında Peker: “Hayır olmaz denedik biz olmaz /Senle yaşanan aşklar olmaz” diyordu.

Tarihte hangi sanatçılarımız şarkılarında Evet ya da Hayır demiş, mini bir özet geçelim istedik. Atladıklarımız ve unuttuklarımız muhakkak ki olacaktır (Nihat Doğan ve başkalarının referanduma özel şarkılarını listeye almadığımız gibi). Ama yazımızı Ajda Pekkan‘ın 1990 tarihli aynı isimli şarkısını da aklımızın bir kenarında tutarak, Uğur Akdora’nın bir zamanlar liste başı çekmiş “Hayırdır İnşallah”ı ile kapatıp, referandumdan çıkan sonuç her ne olursa ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz: “neler oluyor hayatta / bir de şu rüya gerçek olsa olsa / sabah olup uyanınca /herşey gene aynı kalsa / … / gümüş desem gümüş değil altın bir yüzükle / bana bakıyor gülümsüyor / hayırdır inşallah / hey”

Uğur Akdora – Hayırdır İnşallah

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s