Sezen de Allianoi destekçisi çıktı!

Referandum öncesinde açıkladığı Evet oyu ile gündem maddelerinden biri olan ve bazı sevenlerinin eleştiri oklarından nasibini alan Sezen Aksu’nun da Tarkan gibi Allianoi’ye sahip çıktığı, 2008’de yazdığı bir yazı ile ortaya çıktı. Doğa Derneği, resmi Facebook sayfasında Sezen Aksu’nun 2008 yılında Allianoi’nin yok olmasına karşı yazdığı yazıyı yayınladı. İşte ilgili haber:

Tarkan’ın Allianoi’yi sular altında bırakacak baraj projesine karşı kampanyada yer alıp, açıklamalar yapmasına Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun tepki göstermesi, geçen haftanın en çok konuşulan konusu olmuştu. Eroğlu’nun Tarkan’a sadece şarkı söyleme tavsiyesinde bulunmasından sonra Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tarkan’ın konserine giderek sanatçıya sahip çıkmış, destek vermişti. Tarkan’ın tepki görmesine neden olan Allianoi eylemlerine Sezen Aksu’nun da katıldığı ortaya çıktı. Doğa Derneği, resmi Facebook sayfasında Sezen Aksu’nun 2008 yılında Allianoi’nin yok olmasına karşı yazdığı yazıyı yayınladı. Sezen Aksu, Facebook sayfasında tepkisini aşağıdaki sözlerle dile getirdi:

“İZMİRLİYİM HASANKEYF’TE DOĞDUM”
“(…) Bu bölgede dünyanın en büyük ve en sağlam şekilde direnebilmiş, içinde hâlâ sıcak suyu bulunan Roma Ilıcası da bulunuyor. Ve şimdi bu kent ve çevresi ekonomik yararları için gerekli görülen bir baraj inşası tehlikesinin eşiğinde. Üstelik Allianoi ve çevre zenginliğini barındıran vadinin yayvan yapısı, ısrarla ‘gerekli görülen’ bu barajın geniş ve büyük bir baraj olmasını gerektiriyor ki bu da tarihi mirasa ve doğaya verilecek tahribatın büyüklüğünün göstergesi.” Hasankeyf için kampanya başlatan Doğa Derneği, Sezen Aksu’lu ilanı da, geçtiğimiz hafta gazetelerde yayınlandı. İlanda Aksu’nun ‘İzmirliyim, Hasankeyf’te doğdum” sözleriyle birlikte fotoğrafı yayınlandı. Aksu, ilanda ‘Medeniyetin başladığı yer’ dediği Hasankeyf’in yok olmaması için imza kampanyası çağrısında bulundu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s