O Ajda’nın dünyası!

Bir süre önce 80’li yılların en popüler topluluğu Beş Yıl Önce On Yıl Sonra‘nın Beş Vals On Tango‘sunu tanıtmıştık. Bu kez aynı grubun Ajda Pekkan ile 1985 yılında yayınladığı ortak çalışması müzikmarketlerde yerini almaya hazırlanıyor. Superstar’ın en ünlü şarkılarından “O Benim Dünyam” ile açılan albümde toplam 10 şarkı yeralıyor. I just called to say I love you’nun Türkçesi Bir Tek Şey, ve benim için çok özel bir Ajda şarkısı olan unutulmaz Bir Masal Anlatsam da yine bu albümdeki şarkılardan. Konu Ajda olunca, her albüm ve her şarkı dinlemeye ve saklamaya değer oluyor, elbette!
Beş Yıl Önce On Yıl Sonra ile Ajda Pekkan birlikte sahne aldıkları müzikallerden sonra bu ortaklıklarını 1985 yılında yayınlanan bu albüme taşımışlardı. Bugün de hala dinlenen ve sevilen bir çok hit şarkının yer aldığı bu albüm, Ajda Pekkan diskografisinin de en başarılı çalışmalarından biri oldu.

Albümde yer alan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra tarafından seslendirilen “Ah Fatma” adlı şarkının, aslında “Ah Ajda” olarak yazıldığı, ancak Ajda Pekkan ve Beş Yıl Önce On Yıl Sonra kabul etmeyince, “Ah Fatma” olarak değiştirildiği, albümle ilgili o günlerde gazetelere yansıyan bir haber oldu.

Albümün bir başka özelliği de Ajda Pekkan’ın evlendiği gün piyasaya çıkması ve nikah davetinde albümdeki şarkıların çalınması olmuştu. Ajda Pekkan’ın albümün açılışında yer alan “O Benim Dünyam” adlı şarkıyı eşi için söylediği de uzun süre konuşuldu.

Albümünde yer alan “Şarkılar” adlı şarkı ise eski Ajda Pekkan’ın unutulmayan şarkılarının cümleleriyle oluşturulmuş, bir tür “Fikret Şeneş’e Saygı” şarkısı.

Seksenli yılların çok popüler şarkılarının Türkçe versiyonları ile renklenen bu albüm, Türk pop tarihinde eşi benzerine az rastlanmış bir ortaklığın ürünü.

Ajda Pekkan & Beş Yıl Önce On Yıl Sonra albümünün yapımcısı Radyo D’de yıllardır sürdürdüğü programlarıyla Türk popunun kayıp tarihini gün ışığına çıkaran Hakan Eren. Albümdeki şarkıları orijinal stüdyo bantlarından dijital ortama Bora Ebeoğlu aktardı. Kapak grafik tasarımı orijinal plak kapak resimlerinden Zeliha Topaloğlu tarafından uyarlandı.

Ossi Müzik’le 45’likler dönmeye, unutulmayan şarkılar çalınmaya ve söylenmeye devam ediyor!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s