5 yıldızlı albüm: “Saten”

“Sen beni bilmezsin, ben duramam sakin limanlarda / fırtınalarda kopmalı ruhumda, açılar çekmeliyim çektikçe sevmeliyim / Sen beni bilmezsin, ben duramam sakin limanlarda / fırtınalar kopmalı ruhumda ve bir gün gitmeliyim en olmadık zamanda”

Sibel Tüzün‘ün geçtiğimiz hafta müzikmarketlerde yerini alan yeni albümü “Saten”deki Zeynep Talu sözlü bu şarkının adı Malesef (Sen beni bilmezsin). Duyduğum en güzel Türkçe slowlardan biri olmakla kalmadı, bütün bir haftadır her fırsatta kulağımın bir köşesinde çınlıyor. Üstelik, etrafımda da birçok müziksever tarafından şimdiden ipodlarına ve müzikçalarlarının tepesine yerleştirilmiş bile. Gerek sözlerin başarısı, gerekse çok genç bir müzisyen olan Burak Erkul‘un bu bestesi Sibel’in -bizim de Celine Dion ya da Mariah Carey’i aratmayan şarkıcılarımız var dedirten- o müthiş yorumu ile birleşince ortaya çok başarılı bir Türkçe pop şarkısı çıkmış. Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir “pop” bu, üstelik. Piyasaya “şarkı” diye sunulanları düşündüğümüzde yüzü tümüyle batıya dönük ve Türk popunun geleceği konusunda da şükürler olsun ki bize hala umut müjdeleyen cinsten hem de.

Gelelim 5 şarkıdan oluşan “Saten” E.P.sinin geri kalan şarkılarına. İlk video klibin çekildiği “Erkekleri Tanıyın”, aslında bir cover. 60’ların sonunda Ajda’dan dinlediğimiz şarkının Türkçe sözleri Fecri Ebcioğlu‘na ait, bestesi ise Yehuda Offen‘e. Yeni düzenleme ve özellikle Mahmutpaşa’daki eğlenceli klip şarkıya çok yakışmış. Albüme adını veren “Saten”, kendi söz ve müziğiyle Sibel Tüzün’ün şarkısı. Introsundan itibaren tam bir Ege havasının hakim olduğu şarkıda geçen “Saten yataklarda seviştik, yorgun uykulardan uyandık..” ile devam eden nakarat, çok konuşulacağa benziyor. “Sana Anlatmam Lazım”ın girişindeki kanun sesleri şarkının devamında popüler öğeler ile birleşerek hoş bir ahenk yakalamış. Bestesi Tüzün’e ait olan şarkının sözleri Malesef’te olduğu gibi Zeynep Talu imzalı. Sözü ve müziği Sibel’e ait bir diğer şarkı olan “Çok” ise, Erkekleri Tanıyın gibi enerjik ve hareketli. İkinci klip konusunda öne çıkabilecek adaylardan biri olduğunu söyleyebilirim (ki bu arada sezgilerim tüm şarkıların klipleneceğini söylüyor). Bir başka alkış da şarkıların düzenlemelerinde imzası bulunan Tansel Doğanay‘a elbette. Bir önceki albümünde de Sibel ile çalışan müzisyen Saten‘deki şarkıların her birinde çok hoş bir sound yaratmış yine.

90’lı yıllarda hayatımıza giren ve 2000’lere uzanamadan yok olup giden birçok şarkıcının aksine pek az örneğini görebildiğimiz yorum gücü ve sahne deneyimi ile Sibel Tüzün, yayınladığı her albümü ile ses getirmiş ve özellikle 2003 yılındaki Kırmızı albümünde yakaladığı soundu ile çok sevilmişti. Kırmızı, Şikayet, Yediveren Gülü ve Peşindeyim gibi şarkıları aylarca listelerde yer alan sanatçı “Saten”de de bu soundu devam ettirmekle kalmıyor, içinde Malesef gibi her müzikseverin başucu şarkılarından biri sayılabilecek harikalar da barındırıyor. Birkaç zaman sonra bu şarkıların Yunancalarını da duyacağımız konusunda şüphem olmadığını da ekleyeyim, çünkü aldığım duyumlara göre Yunanlı yapımcılar “Saten”deki şarkılar için şimdiden sıraya girmiş bile..

Single’lar, Eurovision, müzikaller, caz projeleri ve çok konuşulan “Let Me Entertainment You” şovları ile aslında sahnelerden pek uzak da değildi Sibel Tüzün ama yeni şarkılarını dinlemeyi de özlemiştik hani. Sıcak havası ve çıtası oldukça yüksek olan 5 yıldızlı şarkıları ile “Saten”, bu özlemi dindireceğe benziyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s