Kayhan Kalhor ve Erdal Erzincan Aya İrini’de!

Grammy’e aday gösterilen Kayhan Kalhor ve Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan Aya İrini’de!

Avea, Dünya Müziğinin Devlerini Müzikseverlerle Buluşturmaya devam ediyor:

“2. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”, İranlı kamança ustası ve Grammy’e aday gösterilen Kayhan Kalhor ile Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan’ı ağırlıyor. Bu konserle ilgili tüm detaylar için >>

Hayata değer katan her alanı olduğu gibi evrensel tek dil olan müziği de
farklı boyutlarıyla sahiplenen Avea, “2. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri” İranlı
kamança ustası Kayhan Kalhor ve Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan
ile sürüyor.

2010 yılında geleneksel ile moderni, yerel ile küreseli harmanlayan usta isimleri “Avea
Sıra Dışı Müzik Konserleri” ile müzikseverlerle buluşturan Avea, bu yıl da kendi
kültürlerinden kopmadan dünya çapında üne kavuşmuş sanatçıları dinleme olanağı
sunuyor.

Bu yıl ikincisi gerçekleşen “Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri”, İspanyol diva Luz Casal ve
dünya çapında önemli bir müzisyen olan Ara Dinkjian’ın ardından, İranlı kamança ustası
Kayhan Kalhor ve Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan’ı İstanbullu müzikseverlerle
buluşturuyor.

Faryad, Without You ve The Rain çalışmalarıyla Grammy’e aday gösterilen Kayhan
Kalhor ile Erzurumlu Türk Halk Müziği sanatçısı Erdal Erzincan, 15 Nisan Cuma
akşamı saat 20.00’de Aya İrini’de sahnede olacak.

Biletix’ten satışa sunulan konserler hakkında www.aveakonserleri.com adresinden bulabilirsiniz.

http://www.biletix.com/event.htm?id=MKTX3

Bilet fiyatları:

1. Kategori 67,50TL.
2. Kategori 56,00TL.
3. Kategori 45,00TL.

 

Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan :
Kayhan Kalhor İran vatandaşıdır. Kamança ustası, besteci ve klasik Farsça müzik ustasıdır. 20 yaşındayken Muhammed Rıza Lütfi’nin yanında çalışmalarına devam etmiştir. Sonraki dönemlerde klasik müzik öğrenmek için Roma’ya ve Ottawa’ya gitmiştir.
Müzikteki yöresel farklılıkları daha iyi görebilmek amacıyla, İran’ın birçok bölgesine düzenlediği geziler, Kayhan Kalhor’un müzikalitesini çok etkilemiştir. Kalhor, New York Philharmonic ve Orchestre National de Lyon gibi dünyaca ünlü orkestralarla beraber sahne almıştır. Dastan ve Ghazal: Persian Indian Improvisations and Masters of Persian Music topluluklarının kurucularından olan kamança üstadı Kayhan Kalhor, 2004 yılında John Adams’ın Perspectives Series’i kapsamında Carnegie Hall’da solo bir resital vermek üzere ABD’ye davet edilmiştir.

Aynı yıl, Lincoln Center’ ın Mostly Mozart Festival’inde, Mozart Requiem’i Festival Orkestrası ile beraber müzik yapmıştır. Diğer yandan Yo-Yo Ma’nın Silk Road projesinin asli üyelerinden olup Silent City, Blue as the Turquoise Night of Nişabur ve Mountains are Far Away besteleriyle Silk Road Ensemble’nin üç albümünde yer almıştır. Faryad, Without You ve The Rain çalışmalarıyla Grammy’e aday gösterilmiştir. İran’ın sınırlarını aşan bu
başarılarının yanında Mohammed Reza Shajarian ve Shahram Nazeri gibi İran müziğinin dev isimleriyle çalabilme ve onlara beste yapabilme başarısını da sergileyen Kayhan Kalhor’un, Erdal Erzincan ile birlikte gerçekleştirdikleri, memleketlerinin sınırlarının dışında yeni bir müzik yolculuğu olarak tasarladıkları, ”The Wind” adlı albümleri ECM tarafından 2006 yılında tüm dünyada yayınlanmıştır.. 2009 yılında Amerikalı Brooklyn Rider adlı yaylı çalgılar dörtlüsüyle kaydettiği “Silent City” adlı albüm, dünya çapında büyük ilgiyle karşılanmıştır.

Erdal Erzincan Türk Halk Müziği sanatçısı olan Erdal Erzincan, 1971 yılında Erzurum’da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren yaşadığı bölgenin folklorunu gözlemlemeye başlamış ve bağlamayla o yaşlarda tanışmıştır. 1994 yılında hazırladığı ‘Töre’ isimli ilk solo albümünden sonra; ‘Garip’, ‘Gurbet Yollarında’, ‘Anadolu'(Enstrümantal), ‘Al Mendil’ isimli solo albümlerini ve bunların yanında Tolga Sağ ve İsmail Özden ile birlikte ‘Türküler Sevdamız’; Tolga Sağ ve Yılmaz Çelik ile birlikte de ‘Türküler Sevdamız 2’; Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Muharrem Temiz ile birlikte ‘Türküler Sevdamız 3’isimli albümlerini hazırlamıştır. 2006’nın yedinci ayinda ‘Kervan’ isimli solo albümü çıkarmıştır.
1996 yılında Köln’de Cumhurbaşkanı Roman Herzog’un desteğiyle Arif Sağ ve Erol Parlak ile birlikte Betin Güneş yönetimindeki Köln Filarmoni Orkestrasıyla bir konser vermiştir. Bu konserin repertuarı da; ‘Concerto for Baglama’ adı altında albüm olarak piyasaya çıkmıştır. Sanatçı son olarak öğrencilerinden oluşan yirmi beş kişilik ‘Bağlama Orkestrası’nı kurdu. On yılı aşkın bir süredir, kendi adını taşıyan müzik kursunda eğitim vermekte olup, halen bilgi ve birikimlerini öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s