17. Kral Tv Müzik Ödülleri sahiplerini buldu

Klasik bir başlık yukarıdaki ama, işin özeti şu ki bu ödüller 90’lardaki gibi ses getirmiyor pek artık. Bunda önceki bazı yıllarda verilen ödüllerin şaibeli olduğu iddialarının da payı var kuşkusuz. Ancak bu törenin yıl boyunca en çok ne dinlemişiz, hangi şarkılar popüler olmuş, hayatımızın fonundan kimler ve hangi şarkılar geçmiş bu 1 yıllık sürede diye bir nabız yoklama ve hatırlama açısından da fena olmadığını düşünüyorum. Kim o gece ne giymiş, sahnede ne söyleyecek merakı da cabası..

Dün geceki törene gelirsek, daha önceden açıklandığı üzere büyük bir şok ya da görkemli bir gece beklentisi ne yazık ki gerçekle kavuşmadı. Önceki yıllardan pek de farklı olmayan bir sahne ve tören izledik. Bazı yönleriyle (mesela gece boyunca sahnede yer alan sabit sunucuların olmaması gibi) her zamankinden daha sönük bir tören bile diyebiliriz. Oscar’ı ve diğer önemli törenleri yayınlayan Doğuş grubunun artık bu ödül törenini de çağın gerektirdiği modern bir yayıncılık anlamı ile sunması ve zenginleştirmesi, yenilemesi gerekiyor. Yılların Eurovision’u bile görsel şova ve teknik anlamda kusursuz bir ekrana dönüşmüşken, neden biz Türkiye’de bu tür yarışma ve ödül törenlerini düğün salonu havasında hafife alıyoruz?  Girişteki “Kırmızı halı” merasiminde Ece ErkenRahşan Gülşan ve Mesut Yar‘ın sunumları renkli ve şov/müzik basınının-dünyasının içinde yer aldıkları için de pekala kabul edilebilir bir gerçeklikleri vardı ama bir sinema yazarı olan ve sunum anlamında doğrusu diğerleri kadar başarılı da bulmadığım Ömür Gedik‘in orada ne için yer aldığına doğrusu anlam veremedim.

Kuşkusuz geceye 19 ödülün 15’ini birden alan DMC damgasını vurdu. Bunda yılın en çok satan albümlerini yayınlaması ve bünyesinde müzik piyasamızın başta Tarkan ve Sertab Erener olmak üzere en önemli isimlerini barındırmasının büyük payı var. 100.000 satış adetini geçen 8 albümün 4 ‘ü ve dijital ilk on albümün 6 sının DMC etiketi taşıdığını düşünürsek bu ödüllere şaşırmamak gerekir. Öte yandan sektörün diğer 3 önemli firması olan Sony Music, Avrupa Müzik ve TMC‘nin de geçtiğimiz yıl içinde yayınladığı başarılı albüm ve şarkıların hiç de az olmadığını düşünürsek, jüri üyelerinin ödül dağıtımında halk oylarına bakarak sektörün dengesini sağlamak açısından farklı bir değerlendirmeye gitmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Keşke ödüllerde böyle bir denge sağlanabilseydi..

Yayıncılık anlamında önceki yıllara göre farklı ya da yeni bir şey göremesek de, asla bir araya gelmezler denilen 4 ismin, Sezen Aksu ve Sezen Aksu okulunun 3 başarılı mezununun (Levent Yüksel-Sertab Erener-Aşkın Nur Yengi) bir arada yaptıkları 90’lar potborisi yalnızca gecenin değil, yılın da en önemli müzik olayı olarak değerlendirilebilir. Gece boyunca aldığı bir çok ödülde adı geçen Tarkan‘ın nihayet finalde sahneye çıkması da bir çok aksaklık yaşandığı için eleştirilen geceyi kurtaran en önemli olaydı sanırım.

İşte dün gece dağıtılan 17. Kral Tv Müzik Ödülleri:

En iyi çıkış yapan şarkıcı: Berkay
En iyi film müziği: Oğuzhan Koç
En iyi dizi müziği: Öyle Bir Geçer Zaman Ki
En iyi klip: Tarkan-Öp
Kral TV Onur Ödülü: Orhan Gencebay
Müyap Digital Satış Ödülü:Mustafa Ceceli (Dön)
Müyap Mekanik Digital Ödülü: Tarkan (Öp)
En iyi remix şarkı:Ayşegül Aldinç(O Kız) Suat Ateşoğlu
En iyi düet: Mustafa Ceceli-Elvan Günaydın
Türk Sanat Müziği özel ödülü:Nev
Türk Halk Müziği özel ödülü:Kubat
En iyi şarkı sözü:Aysel Gürel (Sevdanın son vuruşu)
En iyi beste: Tarkan (Sevdanın son vuruşu)
En iyi aranjör:Ozan Çolakoğlu
En iyi proje:Ozan Doğulu
Radyoda en çok çalınan şarkı:Ziynet Sali (Rüya)
Pırlanta ödülü:Sezen Aksu
Yılın en iyi grubu:Gripin
Yılın en iyi albümü:Tarkan (Adımı kalbine yaz)
En iyi kadın sanatçı:Sertab Erener
En iyi erkek sanatçı:Tarkan
Yılın en iyi şarkısı:Tarkan (Sevdanın Son Vuruşu)

İşte dün geceki törenin en önemli sahnesi.
Sezen Aksu & Sertab Erener & Levent Yüksel & Aşkın Nur Yengi -Kral Tv Müzik Ödülleri 2011

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s