Ada’yı çeyrek geçe: 25 Yılın Şarkıları

Türkiye’nin en köklü bağımsız müzik firmalarından ADA Müzik, 25. yılını 9 Haziran’da Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek görkemli bir konserle kutlayacak.

Geçtiğimiz 25 yıl boyunca yolu ADA Müzik ‘okul’undan ‘bir şekilde’ geçmiş Bülent Ortaçgil, Zuhal Olcay, Grup Gündoğarken, Yeni Türkü, Hüsnü Arkan, Mor ve Ötesi, Birsen Tezer, Bulutsuzluk Özlemi, Jehan Barbur, Mavi Işıklar, Replikas, Gürol Ağırbaş gibi sanatçılar kendilerine katılacak sürpriz isimlerle birlikte ‘ADA’yı çeyrek geçe’ başlıklı konserde bir araya gelecekler. Biletler Biletix‘te!

Sanatçılar, Ada Müzik’in 25. yılına ilişkin Milliyet’in sorularını yanıtladı:

“Türkiye’de yapılan müzik üzerinde çok olumlu etkisi var”Derya Köroğlu (Yeni Türkü): Piyasa dışı, ticari olmayan yapımlara da yer verdiği için Türkiye’de yapılan müzik üzerinde çok olumlu bir etkisi var. Ada Plak olmasaydı kaliteli müziği dinleme şansına sahip olmayacaktık. Bu görevini devam ettirmesi dileğiyle, nice yıllara…

“Hiçbir sanatçının emeğine göz dikmedi”Jehan Barbur: Bülent Forta inandığı herkese çok destek oldu, bana güven verdi. Üretime, besteye ve söze saygı duydu ve hiçbir sanatçının emeğine göz dikmedi, fayda sağlamaya çalışmadı. Benim için Ada Müzik tektir. Bülent Forta, özgünlüğüne inandığı işlere kapısını açtı, bütün aşmalarında destek oldu. Ve sanatçılara her zaman “Bir ihtiyacın olursa yanında olmak isteriz, lütfen bizimle paylaş” dedi. Benim için Ada Müzik=Bülent Forta’dır. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum.

“Duruşundan taviz vermedi”
Gürol Ağırbaş: 25 yıldır duruşundan taviz vermeyen ender kuruluşlardan biri. Bizim gibi popüler kültüre dahil olmayanlar için sığınılacak bir adadır hakikaten.

“Biz sanatçılar kadar duyarlı bir firmadır”Gökhan Şeşen (Gündoğarken): Müzik piyasasında gerçekten biz sanatçılar kadar duyarlı bir yapımcı firmadır. İnandıkları işlere imza atıyorlar ve portföyü bunu yansıtıyor. Ada Müzik’ten Gündoğarken olarak albümümüz çıkmadı ama ortak o kadar güzel işler yaptık ki, bu konser için heyecanlanmamak mümkün değil.

“İstikrarlı çizgisini asla bozmadı”Replikas: Ada Müzik’in bizim için önemli bir yeri var. İlk albümümüzü yayınlayan, bize destek veren bir plak şirketi. Bununla da kalmadı bizim gibi henüz albümü olmayan irili ufaklı birçok müzisyene ışık tuttu. İstikrarlı çizgisini asla bozmadı. Bunu yaparken de sanatçının müzikal estetiğine değer vermesi, saygı duyması da önemli özelliklerinden biri.

“Çok öğretici bir deneyimin adıydı Ada”
Mor ve Ötesi: Ada Müzik, Mor ve Ötesi’nin profesyonel müzik yolculuğunun başladığı yerdir. 1996 yılında yayınladıkları pek çok ilk albümden biri de bizim ‘Şehir’ albümümüzdü. Başka türlü asla gün ışığına çıkamayacak pek çok albüme ev sahipliği yapmış olmasının yanında, bizim için çok öğretici bir deneyimin de adıydı ‘Ada’. Türkiye’de popüler olmuş pek çok grubun aksine Mor ve Ötesi’nin kendi sesini bulması için acele etmemesine, deneyler yapabilmesine olanak sağlayan gerçek bir özgürlük ortamı sunan Ada Müzik’teki yıllarımız, bizi ilerleyen yıllarda değerini daha da iyi anladığımız bazı tecrübelerle donattı. Ada Müzik, Türkiye müzik haritasının pek çok farklı rengini yaşatmasıyla bu ülkenin kültür hayatını ciddi anlamda etkilemiş, değiştirmiş ve desteklemiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s