Balkanlarda internet yok mu?

Bugün Türk medyasında yer alan bir haber, doğrudan yukarıdaki başlığı aklıma getirdi. Habere göre Sinan Akçıl, 14 Mayıs 2012’de Sofya’da gerçekleşecek olan Balkan Müzik Ödülleri‘nde üç dalda aday gösterilmiş. Hande Yener ile düet yaptığı ‘Atma’ şarkısıyla ‘En İyi Klip’, ‘En İyi Şarkı’ ve ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkıcısı’ kategorilerinde aday gösterilen Sinan Akçıl’ın özellikle şarkıcılığı konusunda pek iyi düşünceli olduğumu söyleyemem, ancak ses getiren çalışmalara imza attığını da kabul ediyorum. Daha önce Eurovision’da da bestesi “Düm Tek Tek” ile ülkemizi temsil eden müzisyenin yeni bir müzik yarışmasında aday olması da sevindirici ama kategorilerde bir sorun var gibi, çünkü ‘En İyi Şarkı’ kategorisi oldukça düşündürücü. Neden mi? Sinan Akçıl’ın albümünü eline alan her dinleyici orada da gayet iyi okuyabileceği üzere Atma şarkısı oriijnal bir beste değil, üzerine Akçıl’ın söz yazdığı bir cover çalışması da ondan. Yeniden aranjesi de var ama o da şarkının orijinaline oldukça yakın bir düzenleme (Bu arada albümün 1 hafta gecikmeli çıkma olayı da var ki, o bambaşka bir konu).

Şarkının orjinaline gelince, 2009 yılında Mayala adlı albümü çıkan Randa Hafez Gowaya Keter‘e ait. Söz: Mohamed Refai / كلمات: محمد رفاعى Müzik: Mohamed Refai / ألحان: محمد رفاعى. Hal böyleyken, en iyi yazılmış orijinal şarkı anlamından başka birşey ifade etmeyen “EN İYİ ŞARKI”ya aday olarak Atma’nın gösterilmesinde bir hata olduğu ortada.

Aslında yaz boyunca kulağımızda olma başarısını gösteren Atma şarkısının böyle bir yarışmada en iyi şarkı aday olmasında da sorun yok, ama adaylığın Sinan Akçıl değil beste sahibi Mohamed Refai‘ye verilmesi gerekirdi. Balkan Music Awards yöneticilerinin bu hatayı ne zaman farkedeceklerini doğrusu merak ediyorum.

İşte “Atma” şarkısının orijinal versiyonu:

Randa Hafez Gowaya Keter (Allah)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s