Türk Sazları ile Eurovision Şarkıları Konseri

Bu yıl 34. kez yarışacağımız Eurovision Şarkı Yarışması’ndan bugüne kadar bir çok şarkı geldi geçti ve bazıları hiç unutulmadı. 1975’te ilk kez “Seninle Bir Dakika” ile başlayan bu macerada ülkemizi 2002 yılında temsil eden Buket Bengisu’nun solistliğinde dünden bugüne unutulmayan yerli ve yabancı Eurovision şarkıları çok özel bir konserle sahneleniyor. TRT Müzik’in de katkılarıyla 16 Kasım Çarşamba akşamı Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de başlayacak olan “Türk Sazlarıyla Eurovision Şarkıları” konseri, halka ücretsiz olacak. Konserde Waterloo’dan My Number One’a, Gözlerinin Hapsindeyim’den Petrol’e kadar birçok Eurovision klasiği söylenecek.

Konser, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Kültür Müdürlüğü tarafından Ekim Aralık 2011 Dönemi Kültürel Etkinlikleri kapsamında düzenleniyor.

Projenin adı: Türk Sazları ile Eurovision Şarkıları Konseri
Düzenleyen: Sinem AKTAŞ
Konserin Yeri:  Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi
Tarih: 16 Kasım 2011
Grup: Defne Müzik Topluluğu
Projede Yer alan Sanatçılar:
Solistler: Buket Bengisu,Sitare Bilge ,Barış Karakoç
Koro: Tenorlar:Emre İlker,Can Türkkan,Emre Özgünsür,Onur Can Altolar:Sevda Sezek,Alev Efendioğlu,Esen Koçer sopranolar:Burcu Güney,Kübra Balcan,Eylül Demirpehlivanoğlu
Piyano: Barış Göker,Elektro
Gitar: Deniz Göksel
Bas Gitar: Selahattin Bengisu
Bateri: Fırat Özyavuz
Perküsyon : Onur Nar
Saksafon: Murat Ertürk
Trompet: Mehmet Sezer
Klasik Kemençe: Kaan Sezerler
Bendir: Rıfat Çalışkan
Kanun: Ozan Şatıroğlu,
Ud: Ersin Ersavaş
Ney: Mesut Ekici


BUKET BENGİSU ÖZGEÇMİŞ >>
1978 yılında İstanbul da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladı.Müzisyen bir ailenin ferdi olması müziğe karşı olan ilgisinin çok küçük yaşlarda başlamasına neden oldu.Bu amaçla çeşitli kurslarda piano,gitar daha sonrada şan ve solfej dersleri aldı.
1997 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Koro Şarkıcılığı bölümüne girdi.Tanju Albayrak,Azra Gün,Filiz Ergün gibi önemli hocalarla şan teknikleri çalıştı.Öğrenciliği sırasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatarı Korosu,Sera Oda Orkestrası ve İstanbul Oda Korosunda solist ve korist olarak görev aldı.bu topluluklarla pek çok konser verdi.Yine aynı dönemde özel tiyatro ve çocuk tiyatrolarında oyunculuk yaptı.Müzikallere olan ilgisi nedeniyle koro şarkıcılığından mezun olduktan sonra 2000 yılında aynı okulun müzikal bölümüne girdi.Bu bölümde Faris Akarsu,Serpil Günseli,Müfit Bayraşa ile şan ve müzkal repertuar Haldun Dormen’den sahne ve oyunculuk dersi aldı ve 2004 yılında da müzikal şarkıcılğı bölümünden mezun oldu.
2002 yılında EUROVISION Türkiye finaline Fani Hodara’nın”Leylaklar Soldu Kalbinde”adlı şarkısıyla katıldı ve birinci olup Ülkemizi Estonya EUROVISION SONG CONTEST 2002’de başarıyla temsil etti.Yarışma sonrası yurtiçinde birçok festivallerde konser vermiş,yurt dışındaki pek çok kültürel organizasyonlara davet edilmiştir.Halen İstanbul’da çok önemli latin ve jazz orkestralarında solistlik yapmaktır.Çalıştığı önemli müzisyenler arasında Aydın Kahya, Aydın Özarı,Asım Ekren,Genco Arı,Kamil Özler,gibi isimler sayılabilir.
Ayrıca 2003-2004 yılında Expo Channel’de “Maestro&Elizabeth” adlı bir kültür-sanat programının sunuculuğunu yapmıştır.
.Ayrıca 2011 yılı içinde Golden Voice Moldova Festivalinde(Special prize of jury WAFA Awards)Jüri özel ödülü,20.yılını kutlayan XX.İnternational Discovery Pop Music Festival 2011’de (Award of Most Promosing Performer )En iyi Performans (Award for best lyrics)En iyi söz(Award of Bulgarian National Radio Best Song)Ulusal Bulgaristan Radyosu en iyi şarkı ödüllerini kazanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s