Kıraç’tan ilk 3 boyutlu albüm

Türk popu multimedia-cd formatı olarak görüntü içeren albümle İlk kez 1997 yılında Sertab Erener’in “Sertab Gibi”,  Sibel Alaş’ın “Fem” albümleri ve Şebnem Paker’in “Dinle” kitinde tanışmıştı. Sonrasında pek çok sanatçı zaman zaman benzer albümler çıkarmışlardı. Geçtiğimiz yıl Badem grubunun denediği ilk 3 boyutlu format da Kıraç’ın yeni albümünde tüm şarkıların özel 3 boyutlu görüntüleriyle bu albüme kanımca arşivlik bir değer katıyor.

Son olarak yaza girmeden önce  “Dön Artık” adındaki şarkısını digital platformlarda yayınlayan Kıraç, nihayet albümünü tamamlamış. TMC Müzik etiketiyle yayınlanan ve “Derindekiler” adını taşıyan albümün ilk videosu sözleri Edip Emre’ye bestesi Namık Nagdaliyev’e ait olan “Nice Yıllara” şarkısına çekilmiş. Albümde tüm düzenlemelerin Kıraç’a ait olduğu şarkılarda Namık Nagdaliyev, Edip Emre, Müfide İnselel ve Hakan Doba gibi isimlerin imzası var. Kıraç, şarkı kayıtları sırasında yurtdışından 1970 yılında üretilen, 26 inçlik Ludwing marka davulu getirtmiş. Böylece, yeni albümünün kayıtlarında Led Zeplin’in 1970’lik antika davulu ile günümüzün ‘5+1 Dolby Dijital Surround’ ses kayıt teknolojisini birleştirmiş oldu.

“Derindekiler” albümü, CD dışında 3D gözlük hediyesiyle 3 boyutlu görüntülerden oluşan DVD de içermesiyle bir ilk niteliği taşıyor.  DVD’de, Kıraç’ın orkestrasıyla birlikte sahne perfomansının yeraldığı görüntüler yer alıyor. Kıraç stüdyo ortamında özel hazırlanan bir dekorda, albümdeki tüm şarkıları seslendirmiş.

Kıraç’tan ilk 3 boyutlu albüm” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s