Kıvılcım’dan ilk albüm: “Ehlikeyf”

Müzik dünyasına farklı bir sound ve tarz ile giriş yapan Kıvılcım, ilk albümünü tamamladı. Mısırlı Ahmet, İbrahim Maalouf ve Cem yıldız gibi usta müzisyenlerin eşlik ederek destek verdiği albümünün adı: ‘Ehlikeyf’. Sony Music’ten çıkan ve ilk video klibi ‘Toprak’ isimli şarkıya çekilen albümdeki her parça, Türk müziğinin bir dönemini anlatıyor. Osmanlı müziklerinden Lounge’a kadar uzanan bir skaladaki albümün bu gece Ghetto’da basın lansmanı yapılıyor.

Üzerinde yaşadığımız toprakların tarihsel sürecini müzikle anlatan albüm Mezapotamya’dan dünyaya yayılarak renkli ve zengin bir yelpaze oluşturuyor. Müziğin evrensel diliyle konuşan ehlikeyiflerin tüm hünerlerini sergiledikleri albüm; dünya müziği hakimiyetinde, Türkçe sözlüdür. Elektronik, alaturka, caz ve tango gibi türlerin iç içe geçtiği bir dokuya sahiptir. Anadolu’nun bilinen en eski sazı Kopuz’dan, batı müziğinin en sofistike enstrümanı Arp’a kadar uzanan bu yolculuk; müzikteki arayışın derinliğini yansıtma konusunda iddialı.

Ağırlıkla hissedilen akustik yapının üstüne elektronik beat ve synthesizer’lar eklenerek orijinal bir füzyon müziği sunan albümü için Kıvılcım şöyle diyor: “Bazen bi an’ın peşine düşüp milattan öncesine dönersin. Bazen bir satırın üstüne binip günlerce dünyayı gezersin. Bazen durursun öylece, durup dinlersin. Birkaç seyyah daha gelir; sırt sırta verir, çalar, söylersin. Dili çözülür köklerin, tohumların… Artık onlar anlatır,sen dinlersin.”

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s