Bir efsaneyi daha kaybettik..

Türk caz ve pop müziğinin efsane sesi Ayten Alpman bugün hayatını kaybetti. Zatürreden vefat ettiği bildirilen usta yorumcu 83 yaşındaydı.

1959 yılında ilk kez “Sayonara/Passion Flower” şarkılarını taş plak olarak yayınlayan sanatçı ilk büyük çıkışını 1969 yılında Türkçe bir plakla, Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları “Sensiz Olamam” ile yapmıştı. Fikret Şeneş sözlü “Memleketim” şarkısı 1974 yılında büyük satış rakamlarına ulaşan Alpman’ın diğer plakları arasında “Tek Başına”, “Ben Böyleyim”, “Son Bir Defa”, “Yanımda Olsa” ve “Ben Varım” gibi pek çok hiti mevcut.

Sanatçının son albümü Ossi Müzik etiketiyle 2007 yılında yayınlanan “Bir Başkadır Ayten Alpman” olurken, eski kayıtlarından derlenen en iyileri ise Ada Müzik tarafından 1999 yılında bir albümde toplanmıştı.

Ayten Alpman
Nişantaşı Kız Lisesi’nde ve Erenköy Kız Lisesi’nde eğitim görmüştür. Liseden sonra İlham Gencer’in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu’nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışmış ve onun teşviki ile caz şarkıları söylemeye başlamıştır.
1953 yılında İlham Gencer ile evlenmiş, 1960 yılında eşinden ayrılmıştır. 1959 yılında ilk plağı “Sayonara/Passion Flower” taş plak olarak yayınlanmıştır. 1963 yılında çalışmak için İsveç’e gitmiş, üç yıl sonra Türkiye’ye dönmüştür. Fecri Ebcioğlu’nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlamış ve ilk çalışması “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” 45lik plak olarak yayınlanmıştır. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45’lik çalışması yapmıştır.

1968 yılında Ümit Aksu ile evlenmiştir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları “Sensiz Olamam” ile ilk büyük çıkışını yapmıştır. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş’in yazdığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 yılında Kıbrıs Çıkarması ile TRT’de “Memleketim” çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45’lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış rakamlarına ulaşmıştır. Mireille Mathieu’nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle adeta bir milli marş halini almıştır.

İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman, 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat olmuştur. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada Müzik tarafından yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s