YouTube telifle ilgili davayı kaybetti

(BBC Türkçe) Müzik kliplerinin yayını konusunda Almanya’da hakkında mahkemeye başvurulan YouTube davayı kaybetti. Hamburg’da görülen davada, video paylaşım sitesine kullanıcıların gönderdiği içerikten YouTube sorumlu bulundu. >>

Mahkeme YouTube’dan, Almanya’nın telif hakları grubu Gema’ya kayıtlı müzik kliplerinin siteye postalanmasını önleyen filtre kullanmasını talep etti. Gema, üzerinde telif hakkı olan klipleri önlemek için YouTube’un yeterli girişimde bulunmadığını söyledi.
YouTube ise kullanıcıların yaptıklarından sorumlu olmadığını, ancak telif hakkı ihlalleri konusunda gelen uyarılara cevap verdiklerini belirtti. Gema’nın YouTube aleyhine Almanya’da açtığı dava, telif hakkı sözkonusu olan yedi müzik klibi ile ilgiliydi.
Fakat postalanan bütün telif haklı klipler için YouTube’den ödeme yapması istenirse şirket büyük bir faturayla karşı karşıya kalacak.
Gema 60 bin Alman müzisyenini temsil ediyor. YouTube’a dünya çapında dakikada 60 saatlik video klibi yüklendiği tahmin ediliyor.
YouTube’un sahibi Google henüz mahkeme kararıyla ilgili bir açıklama yapmadı. Gema davayı, YouTube ile telif hakları görüşmesinin sonuçsuz kalması üzerine 2010’da açmıştı. Gema son yıllarda telif hakları konusunda epey zafer kazandı.
2009 ve 2012’de Gema’nın girişimleri üzerine, Rapidshare adlı paylaşım sitesine karşı, filtre kullanması ve korsan kullanıma karşı etkin davranması doğrultusunda karar çıkmıştı. Grooveshark adlı internet sitesi ise Almanya’da Gema’nın belirlediği telif ücretlerinin, bu alanda karlı iş yapmayı imkansız kıldığını açıklayarak bu ülke pazarından çekilmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s