18. Kral Müzik Ödülleri sahiplerini buldu / Geceden notlar

18. Kral Müzik Ödülleri dün gece nihayet sahiplerini buldu. Geceyle ilgili yazacak çok şey var ama esasında ödüllerin geçici başarının kalıcı olduğunu düşünürsek yalnızca gözden kaçmayan bazı detayları aktarabilirim. Sahne tasarımı ve ekranlar gerçekten alkışı hakeden bir görsellik oluşturdu, tasarım sahibini ve emeği geçenleri kutlamamız gerekiyor. Aradaki koreografi ve şovları biraz abartı bulsam da yine de geceye renk kattılar. Ödüllerde ise 13’te 10 tutturduğumu önceki yazılarımdan takip edebilirsiniz. İşte geceden bazı notlarım >>

Törenin kırmızı halı ve kokteyl kısmını geçmek istiyorum, salon için Istanbul Kongre Merkezi’nin seçilmesi yerinde olmuştu ancak kokteyl salonu oldukça havasız ve alçak tavanlıydı, ve o kalabalıkta bu ciddi anlamda herkesin eleştirdiği bir konu oldu. Gece, Volga Tamöz‘ün yakında piyasaya çıkacak “Tam 90’lar” albümünden kısa kısa şovlarla açıldı. Yonca Evcimik, Burak Kut, Ferda Anıl Yarkın, Metin Arolat, Mansur Ark, Tayfun Duygulu ve Sibel Alaş‘ın sahneye çıktığı bu ilk gösteri iyi bir başlangıç olmuştu, tek sorun DJ kabininin önünde Volga Tamöz yazısının gözümüze girecek kadar büyük konulmasıydı. Oysa “interval act” sayabileceğimiz Kenan Doğulu performansında Ozan Doğulu sade bir logo kullanmıştı örneğin, Volga Tamöz de böyle birşey yapabilirdi. Albüme gelirsek ne kadar tutar bir fikrim yok ama Ferda Anıl Yarkın ile Sibel Alaş’ın şarkılarına yapılan yeni düzenlemeler hoşuma gitti, ve tabii ki onları çok özlemiştik bu kadar ayrılık yeter diyor insan.

Esasında benim tüm gece boyunca anlamadığım en önemli şey, gecenin sunucularının olmaması ve tüm anonsların dış sese bırakılması oldu. Oysa profesyonel 2 isim, gece boyunca eleştirilen ödül verenlerin uzun konuşmalarının önüne geçebilir ve gerekli müdahaleleri yapabilirlerdi. Ayrıca ‘canlı yayın’ adına geceye bir can da katacağı muhakkak.

Ödül verenlerin sahneye çıkarken yanlarında getirmediği ödülleri arkalarından birilerinin getirmesini de soran birkaç arkadaşım oldu, doğrusu sebebini ben de bilmiyorum:) Ancak ödül veren bazı isimlerin konuşmalarını bir hayli uzatmaları gerçekten eleştirilen bir konu oldu, özellikle Özdemir Erdoğan bu konuda başı çekenlerdendi. İbrahim Tatlıses gibi bu ülkeye malolmuş bir yıldızı orada ağırlamak, geçen yıl kazadan sonra ona verilen ödülü bu yıl takdim etmeleri ve gelen konukların da ona saygıda küsur etmemesini anlayabiliyorum, ancak geçen yılki törenden görüntülerin aralıklarla da verilmesi törenin yarısını İbrahim Tatlıses’ten ibaret yaptı. Gecenin en duygulu anlarından biri geçen yıl kaybettiğimiz Kıvırcık Ali‘ye verilen ödülü alan oğlunun konuşmasıydı sanırım. “Babam 4 kez aday oldu ama hiç kazanamadı, öldükten sonra aldı bu ödülü” diyerek sıkı bir mesaj verdi.

Ödül vermek için kürsüye gelen ve geceye başka bir ödül töreninden ödül alarak geldiğini açıklayan Melek Baykal‘ın son haftaların en baş gündem maddelerinden devletin tiyatroya müdahelesi konusuna hiç değinmemesi ve bir cümle de olsa bundan bahsetmemesi gerçekten enteresandı. Tıpkı çok yakın zamanda kaybettiğimiz Meral Okay‘ın dizi müziği kategorisinde ödül alan “Muhteşem Yüzyıl”a ödülü verilirken de olsa anılmaması gibi.

Ya Ayten Alpman?  Daha 2 hafta önce aramızdan ayrılan Türk pop ve caz müziğinin bu en önemli seslerinden Ayten Alpman’ı unutmak bu gecede nasıl mümkün olabildi, hala aklım almıyor! Haydi organizatörler büyük bir akıl tutukluğu yaşadılar ve unuttular, ya ödülü alan onca ismin de mi aklına gelmedi ve o mikrofondan bir cümle de olsa birşeyler söyleyemediler? Kürsüye 3 kere ödül almaya gelen Süperstar’a çok yakışırdı mesela Ayten Alpman’i anmak..

Ödüllere gelirsek, çoğunu zaten daha önceki yazılarımda doğru tahmin etmiştim. Yalnız en iyi proje albüm ödülünde 12 Düet’le eşit şans verdiğim İskender Paydaş’ın albümüne ödül belki gelebilirdi ona şaşırmadığımı söyleyemem. Ya da en azından Kenan Doğulu, Paydaş’ın bu albümünde yer aldığı, “Çakkıdı” sonrasındaki belki de ilk sıkı hitlerinden birine sahip olduğu “Dr.” şarkısını söylediği sırada İskender Paydaş’a bir teşekkür edemez miydi? (Bu arada Kenan’ın yeni şarkısı “Bal Gibi”yi tutacak cinsten bulsam da, yine bildik Kenan Doğulu kalıpları dışına çıkamamasını tehlike olarak arzediyorum. Yeni bir albüm çıkışı için doğru şarkı bu mu olmalıydı yani? Hiç değil.)

Duayen sunuculardan Orhan Boran‘a vefa niteliğindeki canlı bağlantı hoş bir detaydı ama diğerleri yüzünden adamcağızın bir türlü “konuşaması”, Ebru Akel‘in ekrana -teknik açıdan problemli gözükeceği için- kareli bir kıyafetle çıkılamayacağını şu yıla kadar öğrenememiş olması ve Rafet El-Roman‘ın ödülünü alması için çağrılan Tuğba Altıntop için “Eşi burada mı acaba?” diye anons ettiği gaf da yine geceden diğer küçük detaylardı. Gecede en çok ödülü DMC şirketi adına Samsun Demir aldı. Yine kimileri üzgün kimileri mutlu ayrıldı törenden ama bir Kral Müzik ödülleri daha geride kaldı. Müzik sektörünün her kademesinden insanı tek gecede biraraya getiren ve bu anlamda değerli olan ödül töreninin daha uzun yıllar süreceğini düşünüyorum. Bu geleneksel “boyalı gece”de bakalım seneye kimler yer alacak?

Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

*****

İşte tüm ödüller:

EN İYİ ŞARKI   AJDA PEKKAN-YAKAR GEÇERİM
EN İYİ ALBÜM AJDA PEKKAN- FARKIN BU
EN İYİ ERKEK SANATÇI MURAT BOZ
EN İYİ KADIN SANATÇI AJDA PEKKAN
EN İYİ GRUP  MODEL
EN İYİ KLİP SİNAN TUNÇAY & SEVİL KAYNAK    VAY
EN İYİ PROJE  12 DÜET – NİLÜFER
EN İYİ REMIX   BURAK YETER-ARADA SIRADA
EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN SANATÇI HALİL SEZAİ
EN İYİ DİZİ MÜZİĞİ MUHTEŞEM YÜZYIL  – FAHİR ATAK OĞLU ,SONER AKALIN,A ATEŞ
EN İYİ FİLM MÜZİĞİ AŞK TESADÜFLERİ SEVER- MEHMET GÜNSUR & TNK
EN İYİ DÜET  NİLÜFER & ŞEBNEM FERAH-ERKEKLER AĞLAMAZ
EN İYİ ENSTRÜMENTAL ALBÜM SOUND OF İSTANBUL VOL.1 -OMAR FARUK TEKBİLEK
NIELSEN RADYOLARDA EN ÇOK ÇALAN ŞARKI  DİRENİYORUM-RAFET EL ROMAN
NIELSEN RADYOLARDA EN ÇOK ÇALAN ŞARKICI SERDAR ORTAÇ
MÜYAP FİZİKİ SATIŞ ÖDÜLÜ AJDA PEKKAN -FARKIN BU
MÜYAP DİJİTALDE EN ÇOK DİNLENME İNDİRİLME    GÜLBEN ERGEN & MUSTAFA SANDAL- ŞIKIR ŞIKIR
KRAL TV & KRAL FM ÖZEL ÖDÜLÜ SİBEL CAN
KRAL TV & KRAL FM ÖZEL ÖDÜLÜ  EBRU GÜNDEŞ
KRAL TV & KRAL FM ÖZEL ÖDÜLÜ  KIVIRCIK ALİ
KRAL TV & KRAL FM ÖZEL ÖDÜLÜ BÜLENT ERSOY
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ ZÜLFÜ LİVANELİ
YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ İBRAHİM TATLISES (YENİDEN)
MESLEK ONUR ÖDÜLÜ ORHAN BORAN
KRALPOP ÖZEL ÖDÜLÜ ÖMÜR GEDİK

Bu ödüllerle ilgili daha önceki yazımdaki tahminlerimde 13 ödülden 10 tanesini doğru bilmişim. O yazıyı ve diğer adaylara verdiğim şansı okumak için:
http://dikkatmuzik.com/2012/04/11/18-kralmuzikodullerikisim1/ (Kısım 1)
http://dikkatmuzik.com/2012/04/16/editorden-18-kral-muzik-odulleri-kisim-2/ (Kısım 2)

18. Kral Müzik Ödülleri sahiplerini buldu / Geceden notlar” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s