12 Mayıs: “Oriental Garden and Beyond” ile DJ Gülbahar Kültür

DJ Gülbahar Kültür Orta Doğu’nun kozmopolit yapısında müzikal zenginliğin izlerini sürüyor. Oriental Garden Vol.9, Lola’s World Records etiketiyle tüm müzik marketlere sunulurken, Gülbahar Kültür de 12 Mayıs’ta Clinic Live Music’te seti başına geçmeye hazırlanıyor.

DJ Gülbahar Kültür imzalı, tüm dünyada büyük başarı yakalayan Oriental Garden derleme albüm serisi yoluna dolu dizgin devam ediyor.  Serinin dokuzuncu albümü Oriental Garden Vol.9 ile birlikte, bütün parçaların güzel olduğu albümler listesine bir yenisi daha eklendi. Dünya Müziği’nin parlayan yıldızları, büyüleyici tınılar ve dans ritimleriyle iki saati aşan, haz dolu bir müzik ziyafeti sizi bekliyor. 32 parçadan oluşan çift CD’lik derleme albümün ilk CD’si Hummus Bar, bölgenin farklı etnik gruplarınca paylaşılamayan muhteşem Orta Doğu lezzetinin adını taşımakta haklı, usta işi bir çalışma. Müzik dünyasında 21. yüzyılın Doğulu Dizzy Gillespie’si olarak tanımlanan, elektronik ritimleri, rock ve caz öğelerini oryantal ezgilerle ve Paris – Beyrut hattındaki farklı yaşam deneyimleriyle birleştiren Ibrahim Maalouf CD’nin açılış parçası Beyrouth’ta Doğu’yla Batı arasındaki çekimi eşsiz bir yorumla ortaya koyuyor.

Profesyonel müzik hayatına 90’lı yılların başında atılan 1976 İstanbul doğumlu Murat Eryalçın dokunaklı sesi, söz yazarlığı ve besteci kimliği ile dikkatleri çeken bir yetenek. Murat Eryalçın, sözleri Gülbahar Kültür’e ait olan Nefesim Ol adlı bestesi ile ilk kez Oriental Garden Vol.9’da yer alıyor. Amira Medunjanin’in zarif sesi CD’nin üçüncü parçası olan Oj Ti Momče’de, geleneksel Boşnak müziği “Sevdalinka”nın güzelliğini, hüznünü ve içli havasını getiriyor; ünü son yıllarda Balkan ülkelerinin sınırlarını aşıp, Avrupa sahnelerine ve festivallerine uzanan şarkıcıya bu parçada, Bojan Zulfikarpasic, Nenad Vasilic, Bachar Kalife ve Vlatko Stefanovski gibi sağlam isimlerden oluşan bir topluluk eşlik ediyor. Talal Kontar, Henry Mancini’nin ünlü Pembe Panter müziği üzerine yaptığı Lübnan çeşitlemesiyle; Fas ezgilerini batılı tınılarla sentezlerken dramatik dokunuşlarla farklılık yaratan Sophia Charaï ise rüya gibi şarkısı Pichu Pichu’yla albüme renklerini katan sanatçılardan. “Silahları bırakın, savaş ağaları artık geride kalsınlar” anlamına gelen sözleri nedeniyle yaratıcısı Lübnanlı sanatçı Zeid Hamdan’ın tutuklanmasına neden olan barış şarkısı General Suleiman; Lübnanlı alternatif rock grubu Mashrour’ Leila’nın Raksit Leila’sı; yeteneği, dünyaca meşhur Édith Piaf yorumlarıyla sınırlı kalmayan Beyrutlu müthiş yetenek Ziad Ghazal‘ın Abre Tus Alas’ı; ve “gezegenin şu sıralar en heyecan veren gitaristi” olarak anılan Vietnamlı caz gitaristi Nguyên Lê’nin Come Together’ı albümün pozitif duygularla öne çıkan, hayat dolu parçalarından birkaçı…

İkinci CD olan Club Couscous’da DJ Gülbahar Kültür yüksek enerjiyi ve iyi zevki, oryantal ruhun özünde harmanlıyor. Cezayirli şarkıcı ve oyuncu Amel Bouchoucha CD’nin ilk parçası olan Darb Jnoun’da coşkulu bir partinin sinyallerini veriyor hemen… İnsanın kanını kaynatan Arap ritimleriyle Flâmenko ritimlerinin melezi şeklinde oluşturduğu müziğiyle Atlantik’in iki yakasında da milyonluk satış rekorları kıran Isthar Alabina ise Sin Ti’ ile sıcak bir öpücük gönderiyor. Ünlü pop sanatçısı Seyyal Taner’den tanıdığımız Son Verdim Kalbimin İşine, Özhan Özal – Emel Yalçın ikilisinin yorumuyla fıkır fıkır… Sevilen şarkıcı Gökçe’nin en başarılı çalışmalarından biri olan Tuttu Fırlattı Oriental Garden Vol.9’un en keyifli şarkılarından. Ünlü aranjör Volga Tamöz’ün Şık Şık’ı ise tam bir parti parçası… Genç Azeri sanatçı Seyran Ismayilkhanov Wild Kisses; elektronik, ska ve dub tarzı çalışmalarıyla tanınan eski Yugoslavya kökenli Avusturyalı grup La Cherga Sufi Dub; ve yanık sesiyle gönüllerde taht kuran, özellikle Tunus’un “Yasemin Devrimi”ne armağan ettiği şarkısıyla dünyaca tanınan Nawel Ben Kraiem, bu güzel şarkısı Ya Touness’le albümde yer alıyorlar… Enerjinizi tamamen tüketmeyin! Çünkü Suat Ateşdağlı feat. Funky C’nin Belly Dance With Me (Aziza) ve Zepherin Saint’in Midnight Mawal’ı karşı konulması zor, süper dans parçaları… Hepsi bu kadarla da bitmiyor! Olağanüstü zengin bir albüm Oriental Garden Vol.9. Bırakın kendinizi… yepyeni bir siz, yepyeni boyutlar keşfedin!

DJ Gülbahar Kültür’ün 12 Mayıs’taki partisi için:
http://www.biletix.com/etkinlik/NKL46/TURKIYE/tr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s