“En iyileriyle” Tavernalar Kralı Hayko

45’likler bir kez daha, bu defa Taverna Kralı Hayko şarkılarıyla dönüyor! Ossi Müzik’in Türk popüler müziğinin sesli arşivini bugünlere taşımak maksadıyla 2005 yılında başlattığı harekât “En İyileriyle Hayko” albümüyle devam ediyor. Tavernalar Kralı Hayko’nun müzik kariyerinin en önemli şarkılarını gün ışığına çıkaran bu albümdeki şarkıların tamamı orijinal plak kayıtlarından oluşuyor.

Tavernaların eğlendiren şarkıcıları arasında en ‘kral’ıydı Hayko ve bu yüzden “Tavernalar Kralı” na çıkacaktı adı. Ona bu unvanın yakıştırılması boşuna değildi. Her telden, her dilden şarkılarla onu dinlemeye gelenleri gece boyu yerinde oturtmaz, coşturur, eğlendirirdi. Bir tebessüm kalırdı evlerine dönerken insanların yüzünde. Bu pek az şarkıcıya nasip olmuş bir yetenek, bir marifetti.

Türk popunun plaklarda kalmış tarihini gün ışığına çıkarmaya devam eden Ossi Müzik, bu albümle de diskografisinin tamamı arşivlerde gömülü bir yıldızın daha şarkılarını bugüne taşıyor. Zührap Büyük ve bir şarkıda da Çiğdem Talu’nun sözleriyle Türkçe’ye kazandırılmış altmış ve yetmişler usulü taverna şarkılarının on altı tanesi ve dört de Ermenice şarkı ile Hayko kariyerinin belki az ama hakikaten öz bir seçkisi bu. Hayko’nun şöhreti kazandığı “Sude Sude”nin orijinal ve Türkçe versiyonlarının yanı sıra Mavi Boncuk’un ilk versiyonu “Nazlısın” ve tek kanallı siyah beyaz televizyon günlerinde Hayko’yu sık sık ekranda söylerken izlediğimiz “Sor Bana” albümde yer alan Hayko şarkılarının bir kaçı.

“En İyileriyle Hayko” albümünün yapımcısı Hakan Eren. Kartonet yazısını Yavuz Hakan Tok’un yazdığı albümdeki şarkıları plaklardan dijital ortama Bora Ebeoğlu aktardı. Kapak grafik tasarımı Onur Ulutaş tarafından yapıldı.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s