Anne Bu Çalan Ne? (1 Ağustos 2012)

Sony Music hafta başında 2 yeni albüm yayınladı. Biri Cemil Demirbakan‘ın ilk solo albümü: “Karışık Kaset”. Konsepti de şarkıları da başarılı buldum doğrusu. Albümün çıkış parçası “Aşk diye buna derler”in dışında 4 numaralı şarkı “Bıraktın”ı çok tuttuğumu söylemem lazım. Yine Sony Music sanatçısı olan Barbaros‘un ikinci stüdyo albümü “Hayırdır” raflardaki yerini aldı. Çıkış parçası ve albümün ilk video klip şarkısı ise “Yeter”.

“80’li Altın Yıllar” konser serisi 4 ve 11 Ağustos’ta Kadıköy Belediyesi’nin organizasyonu ile Özgürlük Parkı’nda bir kez daha halkla buluşuyor. Gecede İskender Doğan, Selçuk Ural, Berkant, Nil Burak, Semiha Yankı, Gökben ve Özlem Savaş sizlerle..

Yaprak Dökümü dizi müzikleriyle yıldızı parlayan ve diğer diziler ile ününü devam ettiren Toygar Işıklı, ilk solo albümünü yayınlamış ve alkış almıştı. 2. albümünü tamamlayan müzisyen, bunun öncesinde Aşk-ı Memnu dizisinin müziklerini yayınlamaya hazırlanıyor. Hafızam beni yanıltmıyorsa Yaprak Dökümü’nün soundtrack albümü dizi hala yayındayken ya da bittikten hemen sonra çıkmış ve o gazla ilgi görmüştü, Aşk-ı Memnu’da da böyle olmasını beklemek izleyici/dinleyicinin en büyük hakkıdır diye düşünüyorum ama işin mutfak kısmında bu kez neler olup bittiğini bilemiyoruz elbette. Yine de dizinin azılı fanlarının bu albümü es geçmeyeceğine ve arşivlerine katacağına eminim.

Sinan Akçıl‘ın Sibel Can‘a verdiği 2 şarkının esinlenme oldukları iddiaları geçtiğimiz hafta basında yer aldı ama doğrusu buna en son şaşıranlardan biri oldum. İddialar ne kadar doğrudur bunun yanıtını uzmanlara ve telif kuruluşlarına bırakmak lazım ama Akçıl’ın bu ‘esinlenme’  mevzusunda başının daha önce de çok ağrıdığını basından biliyor ve yorumsuz kalıyoruz. Sibel Can’a dönersek, son albümü “Meşk”in en çok tuttuğum şarkı hiç kuşkusuz “Çok Hoppasın” oldu. Yıllar önce Handan Kara‘dan dinlediğimiz bu Yunanca aranjman,2012 versiyonu ile oldukça eğlenceli olmuş, düzenleme Selim Çaldıran imzalı.

Yasemin Mori, “Deli Bando” adını verdiği ikinci albümü için gün sayarken albüm öncesinde “Dünya” adlı teklisini dijital platformlara sundu. Oldukça naif ve gerçekten alternatif bir tarzda olan şarkı bana 70’lerin psychedelic rock denemelerini anımsattı, özellikle 21.Peron ve Maria Rita Epik‘in birlikte yaptıkları albümdeki tarza çok benziyor. İlk albümüyle zaten bu piyasada “mor inek” olmayı seçtiğini açık seçik beyan eden Yasemin Mori’nin bu şarkısı “Deli Bando” konusundaki heyecanımı gerçekten tetikledi diyebilirim.

Son olarak Mehmet Turgut’un 46 dergisinin Temmuz-Ağustos yaz sayısının “90’s Edition” konseptiyle çıktığını ve içinde sinemadan modaya, televizyondan müziğe pek çok şeyi bulabileceğinizi belirtmek istiyorum. Müzik demişken,Tolga Akyıldız ve Murat Meriç de bu sayıda 90’lar yazılarıyla 46’da..

Müzikle kalın!
Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s