Kırıka’dan 2.albüm: “Yılların Ettiğini”

DikkatMüzik! olarak yeni keşfettiğimiz kayda değer grup ve isimlere de yer verdiğimizi hepiniz biliyorsunuz. Bu yazıda bahsi geçen grup Kırıka adını taşıyor ve bu aslında 2. albümleri. İzmir çıkışlı olan ve ilk albümleri “Kaba Saz”ı 4 yıl önce yayınlayan grubun müziğini tanımlayan bir müzikseverin şu sözünü çok doğru buldum ve çok hoşuma gitti:  “Dağlara değil, denize bakarak yapılmış türküler bunlar. Karşısı açıklık, ferah ferah.” Hem bu topraklardan hem de karşı kıyılardan çok güzel esintiler taşıyan ve Baykuş Müzik etiketiyle yayınlanan albümlerinin adı “Yılların Ettiğini”. İlk albümlerini kaçırdığımız için üzülüyor ve grubun müziğinin kesinlikle arşivlik olduğu konusunda sizi uyarıyoruz:)

Üstünde zeytin biten topraklardan ilham alan, yüzünü denizin açıklığına dönen Kırıka, yola ikinci albümü “Yılların Ettiğini” ile devam ediyor. Adamo ve Dario Moreno’ya selam veren çiftetelliler, Hayyam’ın şaraplı dizeleriyle esrimiş kafası dumanlı bir kasap havası, rebetiko dalgalarıyla yıkanmış grangazlar ve psikedelik zeybeklere alttan alta hep o New Orleans sokak bandolarının laubali ruhu eşlik ediyor. Papatyalardan kader kısmet çekilen yılları, ismi Leyla olan güzellerin aşıklarını rüzgarlarda savurduğu, gizli sevdaların yaşandığı zamanları çağırıyor.

Bu albüm öncesi, Ayyuka’dan Özgür Yılmaz’ın (elektrikli gitar, vokal) katılımı ile “altı tel” daha kazanan Kırıka, Bergama trompet tavrının yaşayan efsanesi Nazmi Ürk ve oğlu klarnetçi Uğur Ürk’ün kadroya eklenmesiyle grangaz geleneğini de içselleştiriyor.
Kırıka’nın ilk albümü “Kaba Saz” 2008 yılında Baykuş Müzik tarafından yayınlanmış ve önemli kültür sanat dergileri tarafından “yılın en iyi” ve “en iyi ikinci” albümü seçilmişti. Kaba Saz’ın ardından Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da ilgi gören Kırıka, Danimarka, İtalya, Fransa, Almanya, Portekiz, Bosna-Hersek, Suriye, ve Lübnan’da konserler vermiş, Kaba Saz adlı parçaları Almanya’da Beyond İstanbul Vol II derlemesine dahil edilmişti.

KIRIKA
Salih Nazım Peker: Bağlama, cura, abdal sazı, elektro saz, buzuki, tzouras, baglamadaki, lavta, banjo, solo vokal
Orçun Baştürk: Davullar, ziller, tef, bongo, shaker, asma davul, glockenspiel, geri vokal
Erdoğan Türksever: Perdeli ve perdesiz elektrikli bas gitarlar, geri vokal
Özgür Yılmaz: Elektrikli gitar, geri vokal

kirikaband.com
facebook.com/kirikaband
twitter.com/kirikasmyrna

http://www.ttnetmuzik.com.tr/#album-Kirika___Yillarin_Ettigini-268948

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s