iTunes Türkiye mağazası açıldı

itunessiPod, iPhone ve iPad kullanıcısı olan müzikseverlerin uzun bir süredir beklediği müjdeli haber nihayet gerçeğe dönüştü ve Apple, iTunes’un Türkiye mağazasını bugün itibariyle açtı. iTunes’un Türkiye’ye özel sayfasında henüz kısıtlı sayıda albüm ve film bulunuyor, ancak ilerleyen günlerde özellikle müzik kataloğunun genişleyeceği kulağımıza gelen bilgiler arasında. iTunes Türkiye’de şarkı indirme ücretleri 0,89 TL ile 1,29 TL, albüm indirme ücretleri 8,99 TL ile 14,99 TL arasında değişirken video klipler ise 1,49 TL ya da 1,99 TL’den satılıyor. 

Popüler şarkıcıların albümleri ve gişe yapan filmler ile başlayacak iTunes mağazasındaki içerik artışı ilerleyen dönemlerde dizi bölümlerinin satılması ile devam edebilir. Cem Yılmaz’ın AROG filmi ve Orhan Gencebay’ın Orhan Gencebay ile Bir Ömür isimli albümü Türk kullanıcılara sunulan yerli içeriklerden bazıları. Gencebay’ın diğer albümlerinin yanı sıra Tarkan’ın albümleri de kısıtlı sayıdaki içerikler arasında yer alıyor. Bunların dışında yabancı içerikler de iTunes sayfasında kullanıcılara sunuluyor. Diğer iTunes mağazalarında olduğu gibi filmleri kiralayabiliyor veya albümlerin için şarkıları satın alabiliyorsunuz.

Apple’ın başta ABD olmak üzere bulunduğu ülkelerdeki dijital yayıncılığa ve müzik sektörüne yaptığı katkıları düşünürsek, Türk müzisyenler ve diğer telif sahipleri için iTunes’un Türkiye’de yayın yapmaya başlaması oldukça sevindirici bir haber. Son dönemde Türkiye’de dijital ürünlere para ödeme alışkanlığının gelişmesi ve iTunes’un Türkiye pazarına girmesi ile birlikte korsanın pazardaki payı da azalacaktır.

DikkatMüzik!: TTNet ve Turkcell Müzik gibi yerli dijital platformların son yıllardaki başarısını düşünürsek Apple’ın -yasal düzenlemeleri hallederek önündeki engelleri daha erken çözüp- piyasaya daha iyi yayılmasını dilerdik, ancak kullanıcılar açısından düşünürsek geç olsun da güç olmasın diyebiliriz. Yalnız yerli platformlara göre fiyatları biraz abartılı bulduğumuzu söylemeden geçemeyeceğiz..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s