Özel Dosya: Dikkat 2012

dikkat2012Önceki yılın değerlendirmesini yaptığımız “Dikkat2011” dosyamızdan sonra, bir yılın daha sonuna geldiğimiz şu günlerde bu kez 2012 dosyamızla karşınızdayız. Bu yazımızda, bütün bir yıl içinde başarılı olan, ses getiren, en çok konuşulan şarkı ve albümlerin yanısıra “Ne Gerek Vardı” diyeceğimiz en kötüler listemizi de bulacaksınız. O halde, buyrunuz Dikkat 2012! :

gokselYılın kuşkusuz en çok konuşulan ve dinlenen albümlerinden biri Göksel’in “Bende Bir Aşk Var” albümü oldu. “Acıyor” şarkısı ile çkış yaptıktan sonra özellikle “Uzaktan” şarkısı bütün bir yıl boyunca oldukça çok çalan sanatçı deyim yerindeyse kariyerinin en başarılı albümlerinden birine imza attı.

Özge Fışkın “Bir Avuç Fotoğraf” adını verdiği 2. solo albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Demir Demirkan ve Sertab Erener’in prodüktörlüğünde hazırlanan ve bu işbirliğinin çok sıkı bir sound ile kulaklara serildiği Özge Fışkın albümü her ne kadar çok öne çıkamasa da, 2012’nin en iyi çalışmalarından biri olarak kayıtlara geçti.

Yasemin Mori, çok uzun bir aradan sonra yayınladığı 2. stüdyo albümü “Deli Bando” ile alternatif tarzı ile çok dikkat çeken farklı bir çalışmaya imza attı ve müzik otoritelerinin çoğu tarafından yılın en iyileri arasında haklı olarak yerini aldı. Aynı kategorideki Can Bonomo da, Eurovision rüzgarını arkasına alarak yılın sonlarına doğru yayınladığı “Aşktan ve Gariplikten” adlı 2. albümüyle ilk albümünün başarısını sürdürdü.

Gulden-Mutlu-album

Yılın en çok dinlenen ve çalınan şarkılarından biri de Emre Aydın ve Gülden Mutlu düeti “Soğuk Odalar” oldu. Teklinin diğer şarkısı “Beni Biraz Böyle Hatırla”sı da listelerde iyi bir başarı sağlayan Emre Aydın, genç müzisyen  ve söz yazarı Gülden Mutlu’ya desteğini de esirgemedi ve prodüktörlüğünü yaptığı “Unutamam Dedin” şarkısı ile Gülden Mutlu yılın son aylarında iyi bir çıkış yakaladı.

Yılın en iyi çıkış yapan isimlerinden biri sayılan Mehmet Erdem‘in Sezen Aksu imzalı “Hakim Bey” şarkısı oldukça iyi bir başarı yakalarken, müzisyenin “Herkes Aynı Hayatta” ve “Bir Harmanım Bu Akşam” yorumları da listelerde iyi bir grafik çizdi.

emirYılın en çok dinlenenlerinden biri de Emir‘in Yıldız Tilbe sözlü Gülşen bestesi “Sudan Sebep” şarkısı olurken, Murat Dalkılıç‘ın yine Gülşen imzalı “Bir Güzellik Yapsana” şarkısı da özellikle yaz boyunca listeleri zorlayanlardan biri oldu. Şarkıcının aynı albümdeki “Kader” şarkısı da radyo listelerinde kendine hatırı sayılır bir yer edindi.

2011 yılının en iyileri yazımızda da belirttiğimiz gibi “Tuttu Fırlattı” ile yılın en çok dinlenenlerinden biri olan Gökçe, yeni albümü “Kaktüs Çiçeği” ile de adından söz ettirdi. 2010 yılındaki 2. albümünden “Biraz Ayrılık” şarkısıyla çok iyi bir başarı yakalayan Gökhan Türkmen, bu yıl içindeki 3. albümü “Ara”yla da bu başarısını sürdürdü ve “Bitmesin” şarkısı listelere girdi.

ozancolakogluBu yıl kelimenin tam anlamıyla aranjör-müzisyenlerin yılıydı. Kimisi kendi sesleriyle öne çıkarken kimisi de proje albümleriyle ses getirdi. Bunlardan Ozan Çolakoğlu‘nun albümünde özellikle Tarkan’ın “Aşk Gitti Bizden” ve Gülşen’in “Seyre Dursun Aşk” şarkıları öne çıktı. Erdem Kınay’ın birçok sanatçıyla birlikte hazırladığı “Proje” albümünde en çok Demet Akalın‘ın “Rota” şarkısı öne çıktı. İskender Paydaş‘ın 2011 sonlarında yayınladığı ve müzik çevrelerinden tam not almayı başaran “Zamansız Şarkılar” albümü de oldukça iyi bir başarı yakaladı ve en çok ilgi gören şarkılarından biri hiç kuşkusuz Kenan Doğulu‘nun “Dr.”u oldu. Ozan Doğulu da Model grubu ile birlikte hazırladığı “Dağılmak İstiyorum” şarkısıyla başarı yakaladı. Volga Tamöz 90’lı yılların bazı şarkılarını remixlediği “Tam 90’dan” albümünü yayınladı ama birkaç şarkı dışında fazla ses getiren bir çalışma olamadı. Fettah Can ise “Boş Bardak” şarkısıyla yakaladığı çıkışı daha önce başkalarından dinlediğimiz şarkıları yeniden seslendirdiği “Aklımda Kalanlar” albümüyle sürdürdü. Eflatun da 2011’de Burcu Güneş ile düeti “Oflaya Oflaya”nın getirdiği başarıyı “Çıkmaz Sokaklar” şarkısı ile devam ettirdi.

Hande Yener, aynı plak firmasında olduğu Seksendört grubu ile düetler yaptığı mini albümde 90’lı yıllarda Ünlü grubunun efsane şarkısı “Rüya”yı yeniden yorumlayarak bizden tam puan almayı başardı. Ne var ki yıl sonuna doğru çıkan “Kraliçe” adlı yeni stüdyo albümünde Sinan Akçıl ağırlıklı şarkılarıyla son albümlerinde süren başarısızlığına bir yenisini daha ekledi. Emrah Karaduman bestesi olan çıkış parçası “Hasta”nın başarısına karşın albümdeki diğer bestelerin yetersizliği, özensiz aranjeler ve kötü “ötesi” sözler albümü başarısızlar kategorisinden sıyıramadı. Demet Akalın‘ın “Giderli 16” adını verdiği albümü ise Akalın’ın önceki başarılarını aratmadı ve “Giderli Şarkılar” ile “Türkan” öne çıkan parçalar oldu. Kuşkusuz tüm satış listelerinde 1 numarayı yakalayan albüm “Orhan Gencebay ile Bir Ömür”dü ve albümde başta Tarkan‘ın “Hatasız Kul Olmaz” yorumu olmak üzere pek çok şarkı listelerde kendine yer buldu.

Gazeteci yazar Kürşat Başar, 2 yıldır canlı performanslarıyla devam eden müzik serüvenini, ünlü sanatçılar ve klasikleşmiş şarkılarla “Keşke Burada Olsaydın” adlı albümüne taşıdı.  Sezen Aksu, Yaşar, Yeşim Salkım, İlhan Şeşen, Levent Yüksel, Erol Evgin, ve Zeynep Talu gibi Türk popunun önemli isimlerinin yanısıra Berkay Özideş ve Şenay Lambaoğlu gibi genç seslerin de bulunduğu albüm caz formatıyla yorumlanan şarkıları ile dinleyicilerden tam puan aldı. Leman Sam uzun bir aradan sonra “Nereye Kadar” albümünü yayınladı ama doğrusu eski şarkılarındaki lezzeti bulamadım. Mor ve Ötesi ise 2012’nin son ayında yayınladığı “Güneşi Beklerken” albümü ile eski yıllarının tadını veriyor.

YeniTurkuYeni Türkü‘nün “Böyle Gitmez” şarkısıyla çıkışını yaptığı “Şimdi ve Sonra”, Türk popüler müzik tarihine 2012’nin en iyilerinden biri olarak geçti, tıpkı uzun bir aradan sonra “bu sefer ona yakışanı yaptı” diyebileceğimiz kalitede yeni şarkılarıyla karşımıza çıkan Nükhet Duru‘nun “Tam Zamanında” albümü gibi. Sezen Aksu destekli albümde “Beni Affet”, “Başka Hayat” ve “Sizli Bizli” gibi şarkılar, başucu şarkıları olarak tarihe geçti.

Sertab Erener bu yıl kariyerinin en farklı projelerinden biriyle, bir TSM albümüyle karşımıza çıktı ve “Ey Şuh-i Sertab” adını verdiği albümde klasikleşmiş eserleri seslendirdi. Albüm kimi çevrelerce eleştirilmesine karşın satış listeleri bunun tam tersini söyledi ve yılın en çok satan ilk 3 albümünden biri oldu.  Anadolu’nun dört bir yanından seçilen kadın türkülerini yorumlayan Züleyha‘nın “Benden” albümü ve özgün yorumu ve tarzıyla dikkat çeken Mavi‘nin “Kaptan” albümü yine 2012’nin dikkat çeken çalışmaları oldu. Sıla‘nın akustik performanslarından derlenen “Joker” adını verdiği DVD’sinde özellikle “Yoruldum” şarkısı öne çıkarken, yıl içinde yayınladığı 4. stüdyo albümünde “İmkansız” şarkısı listelerde başarı sağladı. Sezen Aksu‘nun “Türkiye Şarkıları” da yine bu yıl piyasaya çıkan en başarılı müzik DVD’si oldu.

“Yılın Meselesi”

can_bonomo2012’de Azerbaycan’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil etmek üzere TRT’nin Can Bonomo‘yu seçmesi kamuoyunda ve medyada kendine epeyce yer buldu. İlk kez bu ismi duyanlar olduğu gibi Bonomo’yu ilk albümünden itibaren tanıyan ve bu seçimi başarılı bulan çevreler de oldu ve nihayetinde tüm bu tartışmalar “Love Me Back” şarkısı ile yarışmadan 7.cilikle ayrılan Bonomo’ya hatırı sayılır bir şöhret kazandırdı. Yılın son ayına girildiğinde ise yarışma bir kez daha gündeme oturacak ve TRT’nin eleştirilmesine yol açacaktı zira Türkiye, 2013’de İsveç’te düzenlenecek Eurovision’a katılmayacağını açıkladı. TRT’nin çok açıklayıcı olmayan ve kafalarda soru işareti bırakan basın açıklaması da otoriteleri memnun etmişe benzemiyor.

“Ne Gerek Vardı”LAR

İzel – Aşk En Büyüktür Her Zaman
Nil Karaibrahimgil – Ben Buraya Çıplak Geldim
Hande Yener – Kraliçe
Sinan Akçıl – Karnaval
Mustafa Sandal – Organik
Kenan Doğulu – Aşka Türlü Şeyler
Serdar Ortaç – Ray

“İyi ki Dinledik”LER

Bora Duran – Her Sabah
Çağrı – Bana Dokunma
Ogün Sanlısoy – Akustik 2012
Pinhani – Başka Şeyler
Ayşe Hatun Önal feat. Bee Gee – Sen ve Ben
Kırıka – Yılların Ettiğini
Flört – Anadolu Beat
Umut Kuzey – Yaralı Gönül
Günseli Deniz – Kalp Ağrısı
Burak Ekinil – Balık
Jehan Barbur – Sarı
Pis’ton – Tamperaman
Ramadan – Diskotek
Ceylan Ertem – Ütopyalar Güzeldir
Koray Çapanoğlu – Pardon
Sattas – ReggaeBand
Emir Ersoy & Projecto Cubano – Karnaval
Skeç – Okyanus
Sevinç Eratalay – Kalbin Nerde
Yonca Lodi – Ton Farkı
Deniz Vardaryıldızı – Kırmızı Kar

“İstanbul’da Yıldız Yağmuru”

madonna2012’nin konser açısından oldukça verimli bir yıl olduğunu söylersek sanırım yanılmış olmayız. Başta Madonna olmak üzere, Guns’n’ Roses, Sting, Stevie Wonder, Morrissey, Jennifer Lopez, Red Hot Chili Peppers, ve Enrique Iglesias gibi pek çok dünya starı İstanbul’da hayranlarının karşısına çıktı.

“Onları Unutmayacağız”

whitneyhouston

Müzik dünyasında kayıplarımız 2012’de de devam etti: Donna Summer, Ayten Alpman, Robin Gibb (Bee Gees), Berkant, Whitney Houston, Ravi Shankar, Ertuğ Ergin, Kamil Sönmez, Turgay Merih, Kerem Güney, Nilgün Atılgan, Neşet Ertaş, Buğra Uğur ve Etta James gözyaşları içinde son yolculuklarına uğurlandı.

Olcay Tanberken (Dikkat Müzik!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s