İrem ‘le Rock’ta Esin İris ‘le Keyifli Bir Sohbet (11.01.2015)

10615402_10152618130167159_5970231313044723130_nHerkese Merhaba,

Yine vakitsizlikten sizlere neredeyse ayda bir kere ulaşabiliyorum ama umarım yakın zamanda daha da sık sizlerle röportaj ve yazılarımı paylaşacağım. Hep derim “Esin, benim için bir başkadır.” yıllarca görüşemeyip, yıllar sonra yan yana geldiğimiz de sanki dün berabermişiz gibi dostluğumuzu devam ettirebildiğimiz, aynı sahnede şarkı söylemenin keyfine vardığımız, birbirimize özgürce ve yanlış anlaşılma korkusu yaşamadan şımarmışlığımız vardır. Fakat en güzeli şu ki; içinde hiç kötü niyet barındırmadan elinden geldiğince çevresi ve dostlarına yardım etmekten keyif alan ve sahnede izlediğiniz, televizyonda gördüğünüz Esin İris’le; gündelik yaşamındaki Esin İris arasında hiç bir fark olmadan yaşar. Tanımayan ve merak eden herkes için buyurun size Esin İris :)

Esin İris kimdir?

26 yaşındayım. Kendimi bildim bileli hem yazdım, hem söyledim. Müzik ve edebiyat benim için en harika ifade yöntemi oldu. 16 yaşımdan itibaren reklam müzikleri, 19 yaşımdan itibaren reklam yazarlığı yaptım. Bu süreç içerisinde sayısız müzik projesinde yer aldım, her birinden inanılmaz keyif aldım. İlk solo albümüm “Yine Mavi”, Samuray Gökce prodüktörlüğünde, Sony Music Türkiye etiketiyle 3 ay önce sizlerle buluştu. . Hayatın bir “kendini deneyimleme” süreci olduğuna inanıyorum. Bu yüzden “Esin İris kimdir?” sorusunu bir ömür boyunca soracağıma inanıyorum. :)

Müzikle uğraşmaya nasıl başladın?

Evde şarkı söyleyerek. Annemle küçüklüğümden beri Türk Sanat Müziği şarkıları söyleriz evde. Sonra çocuk yaşta başka müzik tarzlarını da keşfediyorsun. Müzik dünyasının inanılmaz geniş, ihtimaller ve inceliklerle dolu bir dünya olduğunu anlıyorsun, büyüleniyorsun. O sırada kendi şarkılarını yazmaya başlıyorsun. Boş zamanlarında yaptığın bir şeyden, yapmak için zaman ve fırsat yarattığın, fedakarlık yaptığın bir şeye dönüşüyor. Organik bir hikaye aslında. Kendiliğinden gelişen bir yolculuk. Neye emek vermeyi seçtiğinle ilgili her şey. Onca yıldan sonra bir baktım ilk albümümü elimde tutuyorum.

Rap müzikte çok başarılı olduğunu biliyoruz öncelikle rap müzik yolculuğunu bize anlatır mısın?

Teşekkür ederim. J İlk dinlediğim rap şarkısı Manau grubunun “Le Tribu De Dana” şarkısının hardcore cover’ı idi. Sonra orijinalini dinleyip çok sevdim. Çocukluk arkadaşlarım, 11-12 yaşlarımızdan bugünlere kadar birlikte geldiğimiz Sansar, Pit10 ve daha nice rap sanatçısı. Diğer çocukluk arkadaşlarım hardcore, punk gibi müzik tarzlarını icra ediyor. Hardcore’cularla sahneye çıktım, rapçilerle şarkı kaydettim. R&B ve soul da söyledim. Yeri geldi hepsini birbirine karıştırdım. Electro/rave grubu da kurduk, alternatif rock gruplarında da vokal oldum. Ama kayıtlı olanlar rap şarkıları oldu. Onlar kalıcı oldu, onlar çok ilgi çekti, onlar sayesinde de sanırım birçok insan ismimi duymaya başladı. Her yerde söylüyorum, ben genre ayırt etmeye pek inanmıyorum. Müziği seviyorum, müziği deneyimlemeyi seviyorum.

Peki rap müzk tarzından bir anda pop müzik tarzında bir albüme karar verme aşamalarını ve yolculuğun boyunca neler yaşadığını anlatır mısın?

O “bir anda bir şeye karar verme” durumu benim hayatımda hiç olmadı. Başkalarıyla yaptığım projelerde genellikle türlü tarzlarda müzik yapıyordum. İçimde birikmiş genel geçer bir öfke olduğu dönemde hatta bir EP yapıp internete salmıştım, rap ağırlıklı, bol küfürlü. (Artık küfürlü şarkı sözü yazmıyorum. :) ) Ama kendim için yazdığım ve sakladığım, paylaşmaya cesaret edemediğim şarkılar alaturkadan, soul’dan, pop müzikten beslenen şarkılardı. “Yine Mavi” albümünde, 15 yaşımdayken yazdığım, sonra yeniden düzenlediğimiz bir şarkı var mesela. :)

Albüm çalışmalarında kimlerle çalıştın?

Aslında albümü iki kişi yaptık diyebilirim. Albümün prodüktörü Samuray Gökce, aynı zamanda yıllardır müzikal ikizim olarak gördüğüm, müzik elmamın diğer yarısı olarak gördüğüm çok candan bir dostum, manevi kardeşim. Ben yazdım, o ete kemiğe büründürdü. Hatta yer yer o da yazdı, ekledi, çıkardı. Birlikte hayal ettiğimiz şarkıları yarattık. Dolayısıyla en çok onunla çalıştım. Bunun dışında bir Koray Candemir düetimiz var. Mix’lerde Arzu Alsan ve Samuray var. Mastering’de Çağlar Türkmen. Yaylılarda Gündem Yaylı Grubu, üflemelilerde Hasan Gözetlik, kanunda Göksel Kartal, buzukide Ali Yılmaz gibi çok değerli müzisyenler bize eşlik ettiler. Bunların dışında neredeyse her şeyin canlı kayıtlarını Samuray gerçekleştirdi.unnamed

Koray Candemir’le düet yapma fikri nasıl ortaya çıktı?

Koray öncelikle çok hayran olduğum bir sanatçı, sonra aşağı yukarı 5 yıl önceki tanışmamızdan beri abim gibi sevdiğim, harika bir insan. Albüm kayıtları süresince de beni yalnız bırakmadı, arayıp “Bir şeye ihtiyacın var mı?” diye sordu. Ben de “Sesine çok ihtiyacım var.” dedim, çünkü “Senin Şarkın”a kesinlikle bir erkek vokal gerekiyordu. Biz o şarkıda bir kontrast duymak istiyorduk Samuray’la. Koray ise bence Türkiye’nin en iyi seslerinden biri. Daha şanslı olabilir miyim? Bizi kırmadı ve kalktı, stüdyoya geldi. Benim için de onunla şarkı söylemek hayatımın en güzel deneyimlerinden biri oldu.

İlk klibin “Bu Gece” şarkına çekildi. Klipte çok sevdiğin arkadaşların yer aldı peki çekimler ve hikaye konusunda kimlerle çalıştın?

Senaryoyu klibin yönetmeni Güçlü Gülan ile birlikte yazdık. Ben hali hazırda reklam yazarı da olduğum için ilk klibimin senaryosunu ele geçirmek istemiş olabilirim. :) Müzik kariyerimin “resmi” olarak başlamasını sağlayacak ilk klibimizde yıllardır birbirimize inandığımız müzisyen dostlarımın ve yıllardır bana “Kendi albümünü yap artık!” diyen can dostlarımın olması benim için çok önemliydi. Hatta açıkçası ben bu arkadaşlarla klip çekme işini çok sevdim, mümkün mertebe her klibe birkaç dostu saklamak isteğindeyim. :)

İkinci klip olan “Özledim”in de hikayesini alsak…

İkinci klip “Özledim” isimli şarkımıza geldi. Dediğim gibi, bu eş dostla klip çekme işini ben çok sevdim. Klibin orasına burasına arkadaşlarımı, orkestramı filan sıkıştırıyorum. Mis gibi yakışıklı, güler yüzlü dostlarım varken başkasını aramaya ne gerek var dedik. :) “Özledim” klibinde de böyle oldu. Evren Arasıl’ın harika bir fikri vardı, onu hayata geçirdik. Albüm fotoğraflarımı Evren çekti, ikinci klip için de kendisinin kapısını çaldık. :) Ellerine, aklına sağlık onun da şimdiden! Ben acayip memnunum, bakalım siz sevecek misiniz? :)

Peki hayatını değiştiren olay ya da kişiler desek… Bize biraz onlardan bahseder misin?

Hayatım hem hep aynı, hem her dakika değişiyor. Hayatımı bugünkü noktasına kadar değiştiren onlarca harika insan var. Annem ve babamla başlarım listeye, mesela Samuray’la tanışmamız, mesela Koray’la tanışmamız, mesela Sony Music’e ilk adımımı attığım an, mesela Yine Mavi ’yi ilk elime aldığım an… Ben hayatımı acısıyla tatlısıyla çok seviyorum, yaşadığım her şey için ve tanıdığım herkes için hayatın akışına minnettarım.

Esin İris kimlerin hayatını değiştirdi? Bu zamana kadar kimlere şarkı sözü yazdın?

Birilerinin hayatını değiştirdim mi, bilemiyorum. Çok iddialı bir cümle o. :) Ama şarkı sözü yazdığım bir sürü sanatçı var. Gökçe, Kolpa, Keremcem, Koray Candemir, Ayhan Sicimoğlu, ve daha bir sürü isim var… Bir kısmı henüz yayınlanmadı, yayınlanınca duyururum. :)

Esin İris ‘in hayranlarına yakın zamanda ne gibi sürprizleri var?

28 Ocak’ta Jolly Joker İstanbul sahnesindeyiz. Her konser için ekipçe çalışıp yeni şeyler eklemeye çalışıyoruz. Dolayısıyla öncekine geldiyseniz, sonrakine de gönlünüz rahat bir şekilde gelin. :) Bunun dışında Özledim klibi geldi, daha ne olsun? :)

Dizi, film, reklam gibi televizyon önü işlerinde olmak ister misin?

Tabii ki ben oyuncu değilim, işim bu değil, öyle bir iddiam olamaz. Ama ben “Asla yapmam.” diyemiyorum. Mesela diyelim ki öyle bir senaryo, rol, vs. olur ki ben, oyuncu olmadan, kendim olarak hakkını verebilirim, duyunca sevinçten kahkaha atarım, o kadar hoşuma gider… Neden olmasın o zaman? İlginç bir deneyim olur. Ama işte bizimki varsayım… :)

Konser ve imza günlerin var mı yakın zamanda?

5 Şubat Jolly Joker İstanbul konserlerimiz var. Gelsenize, çok eğleniyoruz. Cidden bak! :)

Peki Dikkat Müzik okuyucuları için Esin İris’in söylemek istedikleri nelerdir?

Hiçbir şeyi çok ciddiye almayın, seviyorsanız sonuna kadar yapın, mutlu olun, keşfetmekten, denemekten çekinmeyin derim. Ben mümkün mertebe bunu yapıyorum, çok iyi geliyor, referans olabilirim bu eyleme. Onun dışında konserlere bekliyorum, Twitter’a bekliyorum, imza günlerine bekliyorum… Görüşelim. :) Öptüm!

Teşekkürler…

 

Esin İris – Özledim

https://www.youtube.com/watch?v=QcU32tjQZc8

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: