Röportaj: Aliye Mutlu

13 yaşında başladığı müzik eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Türk Musikisi Nazariyatı ve Opera-Şan bölümlerinde ve sonrasında İngiltere’de devam eden Aliye Mutlu, tv dizileri ve reklam filmlerindeki oyunculuğunun yanı sıra “Aşk ve Ceza” ve “Karadağlar” dizisinde yayınlanan parçaları ile tanınıyor. Bu çok yönlü genç müzisyen sonbaharda piyasaya çıkacak ilk albümüne hazırlandığı şu sıralarda TMC etiketi ile yayınladığı “Aşk Kokusu” adlı bir single ile ve bu single için çektiği video klibi ile ekranlarda. Hakan Yonat’ın çektiği video klip yayına gireli çok fazla bir zaman olmamasına rağmen Youtube’da ve Dailymotion’da 25 binden fazla izlenerek büyük ilgi gördü. Biz de Aliye Mutlu’yu Dikkat Müzik!’te konuk ediyor ve albüm öncesinde merak ettiklerimizi soruyoruz >>

Albüm hazırlıkları ne zaman başladı tam olarak?
Geçen sene sonbaharda albüm için çalışmaya başladık.

Müziğe genç yaşlarda başlamışsınız, ilk bestenizi ne zaman yaptığınızı hatırlıyor musunuz? Kendinizi ne zaman albüm yapmaya hazır hissettiniz?
13 yaşımda gitar çalmaya başladım, gitar çalmaya başladığım ve ilk 3-4 akor öğrendiğim andan itibaren beste yapmaya başlamıştım aslında. Konservatuar sonrasında gittiğim İngiltere’den dönüşüm, gerçek anlamda kendimi hazır hissettiğim zamandı artık. Kendi bestelerimi hep söylemek istemişimdir, çünkü onlar bana ait duyguların ürünüdür.

Klip şarkınızda da şarkı söyleme biçiminiz alışılagelmiş kalıpların dışında..
Farklı olsun istiyorum gerçekten, ama şarkı bana ne hissettiriyorsa o şarkıyı ona göre söylüyorum.. Sanatta orijinalliğe çok kıymet veririm. Bestelerimde de farklı tınılar ve sözler yakalamak için çabalarım, kendim orijinal bir şey çıkaramıyorsam da onu kullanmayı tercih etmiyorum ve yeni bir şeyler denemeye başlıyorum hemen.

Kimlerle çalıştınız bu şarkı için ve bir araya geliş süreciniz nasıl oldu?
Geçen sene bir arkadaşım sayesinde demo şarkılarımı TMC ‘ye ulaştırdım ve Mustafa Karahan benimle görüşmeyi kabul etti. Yapmış olduğumuz görüşmeler sonucunda TMC ailesine katıldım. “Albümde kiminle çalışmak istersin” diye sorduğunda, aklımdan Kıraç geçti, onunla çalışmaktan memnuniyet duyacağımı söyledim. Çünkü tarzını, müziğini ve duruşunu seviyorum ve müzikal anlamda onunla uyuşabileceğimizi düşündüm. Sonra albüm repertuvarı için çalışmaya başladık ve Mustafa bey şarkılardan bir tanesini albümden önce single olarak digital platformlarda yayınlamayı uygun gördü. Bu şarkı “Aşk Kokusu” olarak seçildi ve Kıraç’ın direktörlüğünde şarkıyı yapmaya başladık. Aranjörüm Nevzat Yılmaz’ın yaptığı düzenlemeyle ortaya samimi ve sıcak bir şarkı çıktığını düşünüyorum.

Albümü bir kategoriye sokarsanız nasıl bir tarzı olacak diyebiliriz?
Henüz bir isim vermek doğru değil. Şu anda önceliğimiz “Aşk Kokusu”. Ama bir taraftan da albüm repertuvarımız hazır, çalışmalara başladık tarzı da yavaş yavaş şekilleniyor. Çıkacak olan albümümün Aşk Kokusu” ndaki gibi farklı ve bana has bir çizgide olacağını düşünüyorum. İyi bir ekiple çalışıyorum, amacım kendime has bir müziğimin olması.

Yalnızca kendi şarkılarınız mı olacak albümde? Çıkış şarkısı olarak Aşk Kokusu’na nasıl karar verdiniz?
Bu albümde benim de şarkılarım olacak, başka müzisyen arkadaşların da. “Aşk Kokusu” için ilk fikir Kıraç’tan geldi, prodüktörüm Mustafa Karahan da onayladı. TMC’ deki ekip arkadaşlarımız da çok beğendi. Benim de çok sevdiğim ve söylemek istediğim şarkılarımdan biriydi. Melodik yapısıyla da neşeli, umut dolu, pozitif duygular veren bir şarkı olduğu düşüncesindeyim. Yönetmenliğini Hakan Yonat’ın yaptığı video klibimin çekimleri de çok keyifli geçti.. Kendisinin ve ekip arkadaşlarının özverili çalışmaları sonucunda bizim de, seyredenlerin de çok beğendiği bir video klip çıktı ortaya.

Sizce piyasada başarılı olmak için yalnızca eğitim yeterli mi yoksa başka şartlar da gerekiyor mu?
Eğitim her alanda birinci derecede önemlidir. Ama daha da önemlisi eğitimli yetenektir. Başarılı olmak için eğitim bir unsurdur ama bunun yanında işini çok severek yapmak, belki hayatta birçok şeye göre öncelikli tutmak, çalışkan olmak da çok gerekli. Zorluklara dirençli olmak, hevesle vazgeçmeden sevdiğin şeyi yapmaya devam etmek, kendini sürekli geliştirmek ve hep daha iyisini yapmaya çalışmak önemli.

Yurtdışında da çalışmalarınız olduğu için oradaki ortamı da biliyorsunuz. Ülkemizdeki müzik eğitimiyle kıyasladığınızda nasıl farklar görüyorsunuz?
Ben burada Türk Müziği ve Opera–Şan eğitimi aldım. Pop müzik eğitimi için İngiltere’ye gittim. Opera tekniğinde ses geliştirmek için zamana ve zorlu egzersizlere ihtiyaç var. Oradaki popüler müzikler için verilen ses eğitiminde farklı tekniklerle, doğrudan hedefe kilitlenen ve öğrenciyi zorlamadan sesi eğiten bir sistemle karşılaştım. İçinde ses egzersizleri olduğu kadar, bazı beden egzersizlerinin de olduğu, kolay anlaşılır ve akılda kalıcı yöntemlerle anlatıyorlar.

Klipteki oyunculuğunuz ve mimik kullanımınız dikkat çekici. Dublaj ve oyunculuk geçmişiniz de var, bunların müzik yaşamınıza katkıları olacağını düşünüyor musunuz?
Sahne sanatları, oyunculuğu, dansçılığı ve şarkıcılığı ile bir bütün benim için. Bunların hepsini yapabiliyorsanız çok şanslısınız. Ben bunların hepsinde kendimi eğitmeye çalıştım. İyi şarkı söylüyorsanız ve gerçekten iyi dans edebiliyorsanız bu şovunuzu güçlendirir. Bununla beraber oyunculuk da müzik kadar değerli benim için, ondan da vazgeçemem. Klipte de aslında şarkı bana ne hissettirdiyse onu yaptım, yani şunu şöyle oynayalım diye bir hazırlığımız falan olmadı.

Tv izleyicisi sizi dizilerde söylediğiniz şarkılar ile de tanıyor biraz. Dizi müzikleri söylemeye de devam edecek misiniz? Kendi solo kariyeriniz dışında dizi sektörüne de şarkılar kazandıracak mısınız?
Kıraç, benim albümüm için çalışmaya başladığımızda hali hazırda Aşk ve Ceza ile Karadağlar’ın müziklerini yapıyordu. Bu dizilere yeni şarkılar yapmak istediklerinde, Mustafa Karahan ve Kıraç, söz ve müzikleri Aysuda Ülkü Zeren’e ait şarkıları benim seslendirmemi istediler. Ben de zevkle söyledim, albüm öncesi güzel bir tecrübe oldu. Tabi ki ilerde de bu tür çalışmalar yapmak isterim.

Türk popunun 90’lardan günümüze uzanan sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Üretim düştü mü?
Müzik yapımında kullandığımız teknoloji olsun, video kliplerdeki kalite olsun şu anda dünya standartlarıyla aynı ölçüde. İyi prodüksiyonlar yapılıyor. 90’lardaki patlama üretkenliği sağladı ama sonra tekrar korsan ve internet yüzünden albüm satışlarında düşme görüldü. Ama müzik üretimi devam etti, iyi şarkılar her dönemde çıkabilir. Ve insanlar müzik talep etmeyi bırakmayacaklar. Biz de şarkı söylemeye ve üretmeye devam edeceğiz. .

Kendinize model aldığınız bir isim oldu mu hiç?
Hiç kimseyi model olarak almadım açıkçası. Her tarz ve iyi sesi mutlaka dinler, analiz eder ve şarkı söyleme biçimlerine, duygusuna dikkat ederim. Yerli, yabancı çok başarılı bulduğum isimler var ama, rol modelim yok.

Son yıllarda çok fazla düet şarkılar duyuyoruz. Müzikal birlikteliklere, düet projelere nasıl bakıyorsunuz?
Ben müzik için böyle ortak yapılan işlere bayılıyorum. Önemli olan güzel olması, beste güzelse, sesler de yan yana yakışmışsa. Bir şarkı düet olarak güzel ise düet olarak okunmalı. Önemli olan doğru ekip. Kıraç’la Aşk ve Ceza için birlikte söyledik biz de örneğin. Albüm için henüz karar vermedik ama olabilir.

Müziğin daha kolay ulaşılabilir olması konusunda ne düşünüyorsunuz?
Teknoloji geliştikçe herşey gibi müzik de değişecek, müziğe erişim de. Mesela albümden önce biz de “Aşk Kokusu”nu dijital olarak çıkardık. İnsanlar şarkıları internetten satın almaya başladı. Tabii internetin korsana da kolay ulaşma açısından dezavantajları var. Ama avantajları da var. İnsanlar sizi ekranda görmeden önce internette keşfedebiliyor. İnternet sitelerinde hızlı paylaşımlarla sizden kolaylıkla haberdar olabiliyorlar. Televizyonun da büyük alternatifi oldu internet. Odanda gitarını çalıp şarkını söylüyorsun, pat diye internete koyup milyonlarla paylaşabiliyorsun. Bu sonsuz bir özgürlük, büyük bir avantaj. Ama korsan bitmiyor tabii. İnsanları dijital satışa teşvik etmek lazım. Tabi elbette iyi bir albüm yaptığınız zaman dinleyicinin onu alıp arşivinde bulundurmak isteyeceğini düşünüyorum.

http://www.ttnetmuzik.com.tr/#album-Ask_Kokusu-248601
http://www.aveamuzik.com/#album-Ask_Kokusu-37283

Röportaj: Olcay Tanberken (10.06.2011, TMC Müzik)
http://www.dikkatmuzik.com

Aliye Mutlu – “Aşk Kokusu” Video Klip:

Röportaj: Aliye Mutlu” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s