Yolu Eurovision’dan geçenler / “Ünlü gördüm sanki!”

Hafta Eurovision haftası olunca bu hafta birkaç blog yazısı yazmadan geçmeyelim dedik ve bu yazımızda yarışmada bugüne kadar sahne almış “ünlü”lere değinelim dedik. Yanlış anlaşılmasın, yazımız bir şekilde Eurovision ile ünlenen isimleri değil, ünleri ülke sınırları dışına bazen eni konu, bazen de kıyısından köşesinden “biraz” taşmış hangi ünlülerin yolunun Eurovision’dan geçtiği sorusuna cevap arıyor. Halihazırda zaten uluslararası bir kariyere sahipken gelen Eurovision teklifine sonucu ne olacaksa olsun diyerek “hayır” demeyen her birine şapka çıkarmak lazım aslında. İşte o liste : >>

Kuşkusuz listenin en tepesindeki isimlerden biri bu yıl İngiltere’yi temsil edecek olan Engelbert Humperdinck. “Love Will Set You Free” diyecek olan yaşlı kurt, 70’li yıllarda fırtına gibi esen gerçek bir star. “A Man Without Love”, “When There’s No You” ve “After the Lovin” gibi onlarca hit şarkısıyla listeleri o yıllarda altüst eden Humperdinck, bakalım bu yıl İngiltere’ye nasıl bir başarı getirecek?

Engelbert Humperdinck – “Love Will Set You Free”

80’li yıllarda kurulan İngiliz pop rock grubu Katrina & The Waves, özellikle “Walking on Sunshine” adlı teklileriyle Amerikan müzik listelerinde kendine yer bulmuş ve Avrupa’da da başarılı olmuştu. Grup 1997 yılında Eurovision’da İngiltere’yi “Love Shine A Light” adlı şarkıyla temsil ederek ipi göğüsledi. Uluslararası başarı elde etmiş ünlü bir sanatçı/grubun Eurovision’a gidip de birinciliği kazanmasına az sayıdaki örneklerden..

Katrina & The Waves – “Love Shine a Light”

2003 yılında Sertab Erener’in yarıştığı finalde en ciddi rakibi kuşkusuz Rusların dünyaca ünlü grubu t.A.t.u olmuştu. İkilinin özellikle “Not Gonna Get Us” ve “All The Things She Said” şarkıları epey fazla sayıda ülkenin müzik listelerinde kendine yer bulmuş, okyanusun öbür tarafına da ulaşmakta gecikmemişti. Türkiye’nin “Everyway that I can”i, Rusların o yıl en büyük silahları olan t.A.t.u ‘nun “Ne ver ne boisia” şarkısı ile gecenin son dakikalarına kadar ciddi bir puanlama çekişmesi yaşasa da sevinen taraf Türkiye olmuş ve Rusya yarışmayı 3. bitirmişti.

t.A.t.u – “Ne ver ne boisia”

Fransızların ünlü şarkıcısı Patricia Kaas‘ın da yolu Eurovision’dan geçti. 2009 yılında Moskova’da düzenlenen yarışmaya “Et s’il fallait le faire” şarkısı ile katılan Kaas’ı birinci gören hayranları, aldığı 8.cilikle şoke oldu.

Patricia Kaas – “Et s’il fallait le faire” 

San Remo Şarkı Yarışması‘nda kazandığı derecelerin yanısıra ünü ülke dışına da taşan 1983 tarihli “L’İtaliano” şarkısıyla tanınan İtalyan şarkıcı Toto Cutugno, 1990 yılında ülkesini Eurovision’da “Insieme” ile temsil ederek zafer kazanmıştı. Ertesi yıl yarışmayı sunması için de görevlendirilen Cutugno, bu yazıda bahsi geçen ünlüler arasında belki de en şanslısı olacaktı.

Toto Cutugno – “Insieme”

70’li yılların başında “Goodbye Mama” şarkısıyla ünlenen Ireen Sheer, Lüksemburg’u 1974 yılında “By bye, I love you” ile temsil ederek 4. oldu. Liste başarısı da olan şarkının ardından 1978’de bu kez “Feuer” şarkısı ile Almanya’yı temsil eden şarkıcı bu kez 8. olacaktı. İlginç bir tesadüf, Ireen Sheer’in hit şarkısı “Goodbye Mama”yı memlekette Türkçe olarak  (“Sen de Söyle”) plağa okuyan Nilüfer‘in de o yıl Nazar grubu ile birlikte ülkemizi temsil etmesiydi (Aşağıdaki videonun girişindeki postcard’ta Ireen Sheer sahneye çıkarken Nilüfer ve Nazar grubunu da görebilirsiniz). Eurovision’da benzer bir tesadüf de yıllar sonra 2003 yılında -daha önce birlikte “Aşk/Fos” düetini söylemiş olan- Sertab Erener ve Mando karşılaşması olacaktı. Ireen Sheer daha sonra 1985 yılında 1 kez daha Lüksemburg’u temsil etti ve 13. oldu.

Ireen Sheer – “Feuer”

2000’li yılların başında kurulan Blue grubu, yalnızca 3 albüm yapmış ve 2005 yılında dağılmışlardı ama pek çok ülkenin müzik listelerine girmeyi de başarmışlardı. Grup Eurovision için yeniden bir araya gelerek ülkeleri İngiltere’yi 2011 yılında “I can” adlı şarkıyla temsil etse de, yalnızca 11.olabildi.

Blue – “I can”

Latin Grammy Ödülü sahibi ünlü İspanyol müzik grubu Las Ketchup, “Asereje” şarkısı ile 2003 yılında ciddi bir başarı elde etmiş, dünya müzik listelerine iyi bir giriş yapmıştı. Bu başarının ardından grup 2006 yılı İspanya temsilcisi seçilerek ülkelerini “Un Blodymary” şarkısı ile temsil ettiler. Ne var ki yarışmayı 24 ülke arasında 18 puanla 21. sırada tamamlamış ve hayal kırıklığı yaratmışlardı.

Las Ketchup – “Un Blodymary”

BBC Televizyonu 2009 yılı Eurovision Şarkı Yarışması için besteci olarak dünyaca ünlü müzikallere imza atan ve hayatı boyunca ödül üstüne ödül kazanan bir ismi seçtiğini açıkladığında herkes şok olmuştu. Açıklanan isim, Andrew Lloyd Webber‘di. Webber, Diane Warren ile yazıp bestelediği şarkısını henüz yolun başında olan genç şarkıcı Jade Ewen‘e söyletirken Eurovision sahnesinde piyanosuyla da kendisine eşlik etti. Bütün bu güç birliği ülkeye, yarışmayı son kez kazandıkları 1997 yılından beri aldıkları en yüksek puana (173) ulaştırsa da, kazanmaya yetmeyecek ve İngiltere 5. olacaktı.

Jade Ewen – “It’s My Time”

2012 yılında Fransa Eurovision temsilcisi olarak Anggun‘u göndereceklerini açıkladığında hayranları kısa bir şaşkınlık yaşamışlardı. Endenozya kökenli şarkıcı 1997 yılında 33 ülkede birden yayınlanan  “Snow on the Sahara” ile adını duyurmuş, Endenozya’dan çıkıp da dünya müzik listelerinde 1 numaraya çıkabilen ilk şarkıcı olmuştu. Birçok stara şarkılarını veren ve onlarla düetler yapan Anggun, Sertab’ın 2004 yılında yayınlanan İngilizce albümüne de “I Believe” şarkısını vermişti. Fransa’yı bu yıl “Echo (You and I)” adlı şarkısıyla temsil ediyor.

Anggun – “Echo (You and I)”

Belçika çıkışlı Kate Ryan, 2000’lerin başında dans müziği ağırlıklı şarkıları ile ve özellikle “Désenchantée” cover’ı ile Avrupa’nın dikkatini çekmiş, Avrupa’dan sonra ABD ve hatta Kanada müzik listelerinde de üst sıralarda kendine kolay yer bulmuştu. 2006 yılında Eurovision’da ülkesini “Je t’adore” ile temsil eden şarkıcı ne yazık ki yarı finali geçemedi. Ancak liste başarıları sonraki yıllarda “Voyage Voyage” ve “Ella, elle l’a” gibi şarkılar ile devam etti.

Kate Ryan – “Je t’adore”

Komşu kıyının en popüler şarkıcılarından Anna Vissi ve Sakis Rouvas da Eurovision’a bulaşan isimlerden. Öyle ki, her ikisi de yarışmada 3 farklı yılda boy göstererek Yunanistan temsilcileri arasında da bu konudaki rekoru paylaşıyorlar. “Autostop” (1980) ve “Everything” (2006) ile Yunanistan’ı, “Mono I Agapi” (1982) ile Güney Kıbrıs’ı temsil eden Anna Vissi yarışmayı kazanamadı ve en iyi derecesini 1982 yılında (5.cilik) aldı. Sakis Rouvas ise Vissi’ye göre biraz daha şanslıydı, 2004’te İstanbul’da yapılan yarışmada “Shake It” ile 3. oldu. 2006’da Atina’daki yarışmada bu kez sunucu olarak karşımıza çıkan şarkıcı 2009 yılında Moskova’da bu kez “This is the night” ile ülkesini temsil etti ama ancak 9. olabildi.

Anna Vissi – “Everything”

Sakis Rouvas – “Shake it”

Ülkemizde 70’li yılların en “hit”lerinden “Sev Kardeşim” ve “Bim Bam Bom” gibi şarkıların orijinallerini söyleyen Ilanit, İsrail’in 1973 yılında Eurovision’daki ilk temsilcisi oldu ve “Ey Sham” şarkısı ile 4. oldu. Ülkesini 2. kere 1977’de “Ahava hi shir lishnayim” ile temsil etti.

Ilanit – “Ey Sham”

İtalyanların ünlü şarkıcılarından Mia Martini de yolu Eurovision’dan geçenlerden. “Almeno tu nell’universo” ve “Piccolo Uomo” gibi şarkıları ile tanınan Martini ülkesi adına ilk kez “Libera” ile 1977 yılında ve daha sonra “Rapsodia” ile 1992 yılında yarıştı. Bu şarkısı ile 4.cü olarak iyi bir başarı elde eden sanatçı 1995 yılında hayatını kaybetti.

Mia Martini – “Rapsodia”

Ve gelelim şarkılarıyla gönülleri fetheden 60’lı ve 70’li yılların en popüler seslerine..

Olivia Newton-John, Julio Iglesias, Gigliola Cinquetti,  Cliff Richard ve Mary Hopkin gibi uluslararası müzik piyasasında hatırı sayılır isimler yapmış olan bu ünlüler, liste başarılarına ve zaten gündemde olmalarına karşın Eurovision’a katılmaktan gocunmayarak 60’lı ve 70’li yıllarda ülkelerini temsil ettiler.

Olivia Newton-John“Long live love”

Cliff Richard – “Power to all our friends”

Gigliola Cinquetti – “Non Ho L’Età”

Mary Hopkin – “Knock knock who’s there”

Julio Iglesias – “Gwendolyne”

Yazımızın burada sonuna gelirken, gönül elbette ki bu listede bir Türk sanatçımızın -Tarkan, mesela?- da olmasını dilerdi ama bu yarışma öyle garip birşey ki, sonucun ne götürüp ne getireceğini asla bilemiyorsunuz. Bu da uluslararası-şimdilik-tek starımız Tarkan’ın da neden Eurovision tekliflerini hep geri çevirdiğinin bir sebebi aslında. Son olarak yukarıdaki tüm isimlerin yanısıra, -şaşıracaksınız belki ama- şarkıları Avrupa listelerinde kendine yer bulan Al Bano & Romina Power çifti, Ofra Haza, Dschingaz Khan ve Bandido gibi pek çok grup ve müzisyenin de yolu bir zamanlar Eurovision’dan geçti geçmesine ama onlar da tıpkı Celine Dion ve ABBA gibi -onlar kadar şanslı olmasalar da-Eurovision’da ilk kez sesini duyuran “şöhretler” olmuşlardı. Ve bu da başka bir zaman, başka bir yazının konusu olsun artık:)

Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

Yolu Eurovision’dan geçenler / “Ünlü gördüm sanki!”” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s