Anne Bu Çalan Ne? / Dikkat Eurovision! (18 Mayıs 2013)

SH_SFone_competitors_partone-14Bir Eurovision daha geldi çattı..

Haftanın en dikkat çeken ancak yoğun ülke gündeminden ötürü fazla konuşulamayan ya da farkedilemeyen müzik olaylarından biri hiç kuşkusuz TRT’nin Eurovision Şarkı Yarışması’nı yayınlamama kararı oldu. Pekala bahaneden bile sayamayacağımız türde maddeler halinde sunduğu gerekçeler ile yarışmaya katılmamasına zaten hiçbirimiz anlam verememiş ve bu işin arkasında neler olabileceği hakkında az çok tahminler yürütebilmiştik, ancak kabul edelim ki TRT’nin yarı finalleri olmasa bile -hiç değilse- final gecesini ekranda yayınlamayacağı haberine doğrusu hem şaşırdık hem üzüldük. Yılda 1 gece olsun günahıyla sevabıyla matrak mı komik mi şaka mı gerçek mi çoğu zaman anlayamadığımız şarkıları ve şovları ile -ve en çok oylama kısmında heyecanlandığımızı inkar da edemediğimiz-yılların Eurovision’unu hangi hakla Türk izleyiciden mahrum ettiler? Ya Bülent Özveren? Hayatında Eurovision’u evinde izlememiş olan yılların duayeni de Sertab Erener’in birinciliğini sunarken “hayatımda ilk kez böyle birşey oluyor” diyerek heyecanını milyonlarca Türk ile canlı yayında paylaştığı TRT ekranı yerine şimdi herkes gibi pijamasını çekip uyduda kanal arayışına mı girecek bu gece, bize acımıyorsanız ona da mı acımadınız yani?

DS__ST_4039_2ndsemifinal_complete_rehearsal14 ve 16 Mayıs’ta gerçekleşen Eurovision yarı finallerinde bazı beklenen ülkeler finale kalırken San Marino ve İsrail gibi kimi ülkelerin finale çıkamaması soğuk duş etkisi yaratmadı değil. Asıl şok  ise Finli kızların öpüşme sahnesiydi, bu yarışma tarihinde ilk kez oluyor. (Bunu görünce aklımıza ister istemez 2003 yılı ve o dönem çok popüler olan t.A.t.U geliyor, zira onların da sahnede yarışma sırasında öpüşmeleri gündeme gelmiş ancak EBU buna izin vermemişti. Üzerinden tam 10 sene geçmiş,  Avrupa biraz daha değişmiş ve düşünce yapısını değiştirmiş demek ki.) Bir diğer sürpriz ise 2000’lerin ikinci yarısında pek çok sene güzel sonuçlar elde eden ve yıldızı batı Avrupa’ya göre çok fazla parlayan Slav ülkelerinin bu yıl hepsinin elenmesi oldu. İzlanda, İsveç, Norveç ve Finlandiya ise hepsi birden finalde yarışacak olan bir nevi bu yılın “kuzey kadrosu”. Peki hangi ülkenin bu yıl ne kadar şansı var?

İşte finale 24 saatten az kala yarışma ile ilgili açılmış bahislerde son durum. Birincilik icin en cok para yatırılan ülkeler sırasıyla:

Danimarka
Norveç
Ukrayna
Azerbaycan
Rusya
Hollanda
İtalya
Gürcistan
Almanya
Yunanistan

Birinci bunların içinde gibi gözüküyor, ama hangisi? Yarışma Malmö’den köprüyü geçip Kopenhag’a mı gidecek? Bakü’ye geri mi dönüyoruz? Yoksa Kafkaslara dönüyor ve rotamızı ilk kez Batum’a mı çeviriyoruz? Bu akşam öğreneceğiz. Kişisel tahminim en başından beri favorilerden biri olan Danimarka’nın bu yarışmayı kazanacağı yönünde, çünkü aralarında en iddialısı da o. Bir sürpriz olacak ise şayet, bu kesinlikle İtalya olacaktır. Şarkıcı Marco Menguni aylarca müzik listelerinin zirvesinde kalmış, şarkısı L’Essenziale de San Remo birincisi olmuştu. Geçen yılın birincisi “Euophoria”nın çakması olduğu söylenen “Glorious” ile aslında bu yıl Almanya da iddialı, hem de dünyada listelere giren şarkılarıyla da tanınan Cascada söylüyor, ama elbette çok yakın bir tarihte kazandığı için şansı az bulunuyor, tıpkı Azerbaycan gibi. Bonnie Tyler faktörüyle İngiltere’nin de adı geçiyor ama elbette bu şarkıyla kazanması çok düşük bir ihtimal (Aşağıda bu akşam yayınlanacak tüm şarkıların youtube videolarını görüp akşam için tahminlerinizi yapabilirsiniz).

SH_R_germany-19

Hala nereden izleyebiliriz diye merak eden var ise Russia 1, İctimai Tv, ERT Sat ya da MK1 TV uyduda Eurovision’u izleyebileceğiniz kanallardan bazıları..Bunun dışında bağlantı hızınız gayet sorunsuz ise Eurovision.tv resmi sitesinden de yine canlı (ve hatta reklamsız) izleyebilirsiniz. Bu akşam yarışacakların listesini eski yıllarda olduğu gibi scoreboard olarak print alıp kendi puanlamanızı kalemle işaretlemek isterseniz BBC’nin şu kıyağından yararlanabilirsiniz:) http://downloads.bbc.co.uk/tv/eurovision/scorecard_superfan_grandfinal_small.pdf

Birileri bize bu yarışmayı unutturmak ya da yüzümüzü Avrupa’dan tamamen ters yöne çevirmek istiyor olabilir ancak unutmayız, unutturmayız. Anısı da şarkısı da bol ne de olsa. Hem zafer kazandığımız bir yarışmayı unutmak bize yakışır mı? Yakışmaz, yakışmamalı..

İyisi mi aşağıdaki videolardan siz akşam için şarkılara biraz daha ısının.

Bir Eurovision daha geldi çattı..

Olcay Tanberken (DikkatMüzik!)

FRANSA
L’Enfer Et Moi

LİTVANYA
Something

MOLDOVA
O Mie

FİNLANDİYA
Marry Me

İSPANYA
Contigo Hasta El Final

BELÇİKA
Love Kills

ESTONYA
Et Uus Saaks Alguse

BELARUS
Solayoh

MALTA
Tomorrow

RUSYA
What If

ALMANYA
Glorious

ERMENİSTAN
Lonely Planet

HOLLANDA
Birds

ROMANYA
It’s My Life

İNGİLTERE
Believe in Me

İSVEÇ
You

MACARİSTAN
Kedvesem

DANİMARKA
Only Teardrops

İZLANDA
Ég Á Líf

AZERBAYCAN
Hold Me

YUNANİSTAN
Alcohol is Free

UKRAYNA
Gravity

İTALYA
L’Essenziale

NORVEÇ
I feed you my love

GÜRCİSTAN
Waterfall

İRLANDA
Only Love Survives

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s